Konstantiniyye Oteli Roman Özeti – Zülfü Livaneli

  • 11 Mayıs 2021
  • 335 kez görüntülendi.

Konstantiniyye Oteli Roman Özeti – Zülfü Livaneli

Konstantiniyye Oteli roman özeti sitemizde en çok araması yapılan özetlerden biridir. Özellikle de Konstantiniyye Oteli kefaret dizisi uyarlaması ile ekranlara yansıdıktan sonra merak konusu haline gelmiştir.

TÜRÜ

Roman

ÖNEMİ

Konstantiniyye Oteli konusu açısından ilgi çekici bir eser. Romanda bir çeşit toplumsal eleştiri olduğunu görüyoruz. Bu eleştirinin ana kahramanı ise İstanbul! Romandaki kahramanlar ve karakterler zaman zaman değişiyor ve bu da kitabı çok daha ilgi çekici hale getiriyor.

Şahıs Kadrosu

Konstantiniyye Oteli romanı içerisinde birçok kahraman var ama kitabın ana karakterleri olarak Zehra ve Emre’nin özelliklerine odaklanıyoruz.

Zehra: 30 yaşını geçen, çalışkan, işinde başarılı ve hırslı bir karakter Zehra. Genel olarak hayata karşı tavrı gerçekçi bir yaklaşıma dayanıyor. Konstantiniyye Otelini inşa eden patronun asistanlığını yapıyor.

Emre: Duyarlı ve hassas kişiliği ile hayatı sorgulayan ve kendine ait olduğu topluma yakın hissetmeyen edebiyat tutkunu bir genç.

Konstantiniyye Oteli Roman Özeti

Kitap Eski Bizans kalıntıları üzerine yapılan Konstantiniyye Oteli açılışı ile başlıyor. Büyük bir davetle açılan otelin masalarında farklı farklı kişiler ve ünlü simalar da yer alıyor. En itibarlı kişiler birinci masada yer alıyor. Her masada bambaşka hayatlar ve fikirler var. Sayı arttıkça itibar kaybı, ego ve kıskançlık ortaya çıkıyor. Sayı küçüldükçe ise tepeden bakışlar ve kendini beğenmişlik yükseliyor.

Zülfü Livaneli bu romanında tüm bu masaları gezerek kişileri tek tek analiz ediyor ve hikayelerini anlatıyor. Otelin patronunun ailesi, patronun eşinin yaşadıkları, bir müteahhittin neler yaptığı, profesörlerin fikirleri ve hayatı, bir yazar adayının onu katil bile yapabilecek kadar yüksek yanan intikam ateşi gibi birçok hikâyeyi okuyoruz. Masaların yanında o masalara hizmet eden garsonların, güvenlik görevlilerinin hikayelerine de değiniyor yazar.

Güncel konulardan da alıntılar yapan ve yaşananlara kusursuz göndermeler yapan Zülfü Livaneli gezi olayları, Güneydoğu’da yaşananlar, İstanbul’daki rant kavgaları gibi konularla geçmiş zamanı kıyaslıyor ve İstanbul’u anlatıyor. Romanda yer alan hikayelerden biri de İstanbul hayvanlarına söz verilen bölüm. Burada İstanbul’da yaşayarak çektikleri acıları hayvanların ağzından anlatıldığı hikâyeyi okuyoruz.

Kitapta İstanbul’un yüzyıllardır yer altında yatan ölüleri de bu davete çağırılmasalar da katılıyorlar. Konstantiniyye Oteli kitabı içerisinde son yıllarda yaşanan güncel olayların hikayeleştirilmiş ve toplumsal eleştiri haline gelmiş şeklini okuyoruz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?