Koca Ren Roman Özeti – Fakir Baykurt

  • 03 Haziran 2018
  • 1.350 kez görüntülendi.

Fakir Baykurt’un siyasi sebeplerle göç ettiği ve ömrünü tamamladığı Almanya’da yazdığı, Almanya’ya göç edenlerin hikayelerini anlatan ve Fakir Baykurt’u Alman Endüstri Birliği Edebiyat Ödülü’nün  sahibi yapan üçleme olan Duisburg üçlemesinin ikinci romanı olan Koca Ren oldukça önemli bir eserdir.

Duisburg Üçlemesi Eserleri
Yüksek Fırınlar (1983),
Koca Ren (1986) ,
Yarım Ekmek(1997).

ROMAN: KOCA REN (DUİSBURG ÜÇLEMESİ)

YAZAR: FAKİR BAYKURT

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEMİ: Duisburg üçlemesinin ikinci kitabı olması, Alman ve Türk eğitim sistemini karşılaştırıp Almanya’daki Türklerin eğitim konusundaki sıkıntılarının masaya yatırması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Salim Sarıkaya ve ailesinin Almanya’da yaşadıkları ve Alman eğitim sisteminde Türk çocukların çektikleri sıkıntılar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Adem: Adem Almanya’da işçi olarak çalışmaya gelen Salim Sarıkaya’nın oğludur. Romanda onun şahsında Türk ve Alman eğitim sistemi anlatılır.

Salim Sarıkaya: Askerden sonra Almanya’ya yazılmış ve işçiliği çıkınca Almanya’ya gelmiştir. Yıllardır Almanya’da çalışır ve çocuklarını okutmak ister.

Adnan: Sarıkaya ailesinin en büyük derdidir. Türkiye’de kalır, Dev-Genç üyesi olmaktan tutuklanır ve idam edilir.

Gül: Fuhuş batağında bir kadındır. Âdem ile duygusal ilişki yaşar.

Kenan: Gül’e her türlü kötülüğü yapan kişidir. Roman sonunda polis tarafından kovalanırken Ren Irmağı’nda boğulur.

Koca Ren Roman Özeti

Salim Sarıkaya askerden sonra Almanya’ya yazılmış ve işçiliği çıkınca Almanya’ya gelmiştir. Oğlu Âdem, romanın bazı yerlerinde babasının korkak olduğunu dile getirir. Sarıkaya ailesinin en büyük derdi Türkiye’deki oğulları Adnan’ın yaşadıklarıdır. Adnan’ı okusun diye Türkiye’ye bırakan aile onun Dev-Genç üyesi olmaktan dolayı idamla yargılandığını öğrenir. Hacer’in hayattan en büyük beklentisi oğlunun idamdan kurtulup okulunu bitirmesidir. Koca Ren, Alman ve Türk eğitim sistemini karşılaştırılıp Almanya’daki Türklerin eğitim konusundaki sıkıntılarının masaya yatırıldığı bir romandır. Salim Sarıkaya eğitime düşkün biridir ve oğlunu okutmak ister. Ancak Almanya’da ikinci sınıf görüldükleri için hedefine tam olarak ulaşamaz. Herr Toprak olumsuz öğretmen, Türkan Gümüş ise olumlu bir öğretmendir. Romanda Adem’in okulda yaşadığı sıkıntılar, Adnan’ın hapisteki günleri, Hacer’in oğlunu kurtarmak için devamlı Türkiye’ye gidip gelmesi anlatılırken Adem’in fuhuş batağına sürüklenmiş olan Gül ile olan duygusal ilişkisi de ön plana çıkar. Gül’ü bu batağa sürükleyen Kenan, romanın sonunda polis tarafından kovalanırken Ren Irmağı’nda boğulur.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?