Kızılcık Dalları Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 10 Ocak 2018
  • 4.687 kez görüntülendi.
Kızılcık Dalları Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Kızılcık Dalları Roman Özeti

Kızılcık Dalları roman özetini aşağıdan kolayca okuyabilirsiniz. Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılan eserin konusunu, şahıs kadrosunu, kısa özetini ve türünü öğrenmek için aşağıya göz atmanız yeterlidir. Sosyal roman türünde yazılan eser gayet başarılıdır. Evlatlık olarak alınan bir kızın besleme olarak kabul edilip herkes tarafından dışlanması ve kötü davranışlara maruz kalması anlatılıyor kitapta. Yazarın anlatım gücü ve başarısı muhteşem…

220 sayfa olan eser bu yazının yayınlandığı tarih itibariyle 27.baskısını yapmıştır.

ROMAN : KIZILCIK DALLARI

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Eski konak yaşamını ve sınıf farklarını, ezen-ezilen ilişkisini anlatmasıyla önereli görülen bir romandır.

KONUSU: Nadide Hanım’ın konağına bakıcı olarak alınan Gülsüm’ün acılarla dolu yaşamı anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Gülsüm: Romanın başkahramanıdır. Sekiz yaşlarında Bülent’e bakması için konağa alınmış ve konakta acı dolu günler geçirmiştir. Vefalı, iyi niyetli, güzel bir kızdır.

Nadide Hanım: Altmış yaşlarında zengin bir kadındır. Olayların geçtiği konağın sahibidir. Kendini soylu, çalışanlarını ise aşağı tabakadan gören bir kadındır. Lala Tahir: Konaktaki çocuklarla ilgilenen bir kişidir. Gülsüm’ü kullanmıştır. Kendi özel işlerini yaptırır.

KIZILCIK DALLARI ÖZETİ:

Nadide Hanım dışarıda gördüğü ilginç kıyafetli Yorganlı, Gülsüm ve İsmail’i konağına alır. Konakta kalan Gülsüm’ün bakıcı olarak çalışmasını isterler. Nadide Hanım onun bakıcı olarak kalmasında ısrarlıdır. Ancak Gülsüm ve İsmail ayrılmak istemezler. Yorganlı, Gülsüm’ü bırakarak İsmail’i götürür. Gülsüm İsmail’e kavuşacağı günü özler. Gülsüm’ü konakta zor günler beklemektedir. Sürekli İsmail’den bahsetmesi üzerine konaktakiler İsmail’in öldüğü yalanını uydururlar. Gülsüm bu haber üzerine hayata küser. Konakta artık her fırsatta dayak yemektedir. Mutasarrıf Murat Bey Nadide Hanım’ın kızına taliptir. Ancak Murat Bey evlidir ve karısı çok hastadır. Karısı hayattayken ve hasta yatağındayken böyle bir şey yapması vicdan azabına yol açar. Nadide Hanım vicdanını rahatlatmak için Gülsüm’ü ona hizmet etmesi için yollar. Kısa bir süre sonra kadın ölür. Ölmeden önce Gülsüm’e vasiyetini söylemiştir. Kadın, Nadide Hanım’a büyük beddualar ederek ölmüştür. Gülsüm o gece evden kaçar. Bir süre sonra Gülsüm’ün izine Ankara’da rastlanır. Gülsüm, Mücella Suzan adıyla tiyatroda ünlü bir karakter olmuştur.


Siz de her gün en az bir eser özetini cep telefonunuza bildirim olarak almak ve tüm içeriğimize cep telefonunuzdan ulaşmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri Mobil Uygulamasını ücretsiz olarak Playstore’den indirin.

Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini ilgili kategoriden okuyabilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up