Kitaplardan Korkan Çocuk Hikaye Özeti – Susanna Tamaro

  • 19 Şubat 2021
  • 1.004 kez görüntülendi.

Kitaplardan Korkan Çocuk Hikaye Özeti – Susanna Tamaro

Susanna Tamaro özellikle Yüreğinin Götürdüğü Yere Git eseriyle ünlenmiştir. Kitaplardan Korkan Çocuk da yazarın sevilen eserlerinden bir diğeridir. Ebeveynler ve çocuklar için oldukça faydalı bilgiler vermektedir.

Türü: Hikaye

Önemi: Gözlerinin bozuk olmasından dolayı kitap okuyamayan bir çocuğun hikayesi ile karşılaşıyoruz. Her yaştan okura hitap eden eser, özellikle ebeveynler için ince mesajlar içermektedir.

Kitaplardan Korkan Çocuk Konusu: Küçük Leopold kitap okumayı sevmeyen, hatta korkan bir çocuktur. Fakat ailesi bunun nedenini tespit edemez. Oysa Leopold gözeri bozuk olduğu için kitap okuyamamaktadır.

Şahıs Kadrosu:

Leopold: Sekiz yaşında bir çocuktur. Kitaplardan korkmaktadır; fakat bu korkunun nedeni çok sonra anlaşılır.

Kitaplardan Korkan Çocuk Hikaye Özeti

Kitaplardan Korkan Çocuk hikaye kitabında küçük Leopold ile karşılaşıyoruz. Leopold sekiz yaşındadır ve doğum günü hediyesi olarak heyecanla koşu ayakkabısı beklemektedir. Fakat hediye paketini açtığında büyük bir hayal kırıklığına maruz kalır. Paketin içerisinden koşu ayakkabısı değil, kitap vardır. Oysa Leopold kitaplardan korkan bir çocuktur.

Leopold’un kitaplardan korkması hediye paketinden çıkan kitaplarla bu korkuyla yeniden yüzleşmesine neden olur. Aslında küçüklükten beri Leopold kitaplardan korkmaktadır. Kitapların renksiz dünyası ona daima itici gelir. Yazılar, sayfalardaki harfler ona birer leke gibi görünür. Bu da okuyamamasına yol açar.

Ailesi Leopold’un bu korkusunu görür ve çözüm bulmak adına doktora götürürler. Fakat olaylar daha iyiye gitme yerine kötüye gider. Cezalandırma yoluna başvururlar. Bunun üzerine Leopold daha fazla dayanamaz ve evden kaçar. Bu kaçış onun kitapları sevmeye doğru bir yolculuğa çıkmasına vesile olur.

Loepold evden uzak kaldığı sürede parkta bir banka oturur. Yanındaki yaşlı adam ise görme engellidir. Konuşmaya başlarlar. Adam Leopold’a kör olmadan önce bir kitaba başladığını; fakat bitiremediğini söyler. Bunun için üzülür. Leopold bu duruma üzülerek yaşlı adama kitabın devamını okumak ister. Kitapçıda kitabı bulurlar. Ancak Leopold bir türü kitabı okuyamaz. Satıcı çocuğun gözlerinin bozuk olduğunu anlar. Meğerse Leopold gözleri bozuk olduğu için okuyamıyor kitaplardan da bu yüzden korkuyormuş. Sonunda kalın camlı gözlük kullanmaya başlar.

4/5 - (1 vote)
Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?