Kitab’ül Hiyel Roman Özeti – İhsan Oktay Anar

  • 04 Haziran 2018
  • 1.839 kez görüntülendi.

ROMAN: KİTAB-ÜL HİYEL

YAZAR: İHSAN OKTAY ANAR

TÜR: Fantastik Roman

ÖNEM : Konusunun 12. yüzyılda makineler ile ilgili yazılan bir esere dayanması ve iç içe oluşmuş çerçeve hikâyelerinin önemli bir örneği olmasıyla önem arz eden bir eserdir.

KONUSU: III. Selim zamanından II. Meşrutiyet zamanına kadar üç kuşak muci- din projelerinin gerçekleştirme çabaları eserin konusunu oluşturmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Yasef Çelebi: Kılıç dövme sanatına heves etmiş bir şahıstır. Makas başlı kılıç yapması diğer demircileri rahatsız eder. Bu nedenle meslekten atılır. Öğrenmeye aç biridir, projelerini gerçekleştirmek için her yolu dener, inatçı, azimli biridir. Hırsı nedeniyle ölümden döner ve hiyel ilmine tövbe eder.

Calud: Yasef Çelebi’nin çırağıdır. Dev cüsseli, güçlü bir şahıstır. İhtiraslarına yenik düşen ve hiyel ilmini öğrenmek isteyen bir şahıstır.

Üzeyir Bey: Çok zor şartlarda büyümüş olmasına rağmen çok akıllı biridir. Zekası kıskanıldığı için hep hırpalanmıştır. Calud’un çırağıdır. Ustalarının yapamadığı devridaim makinesini yapmıştır.

ÖZET:

Osmanlı döneminde yaşayan üç mucidin başından geçen olaylar anlatılmıştır. Doğu anlatı özelliği olarak bilinen çerçeve hikâye tekniği ile olaylar anlatılmıştır. İlk öykü Yasef Çelebi’nin öyküsüdür. Bu öykünün içinde de Zencefil Çelebi’nin öyküsü anlatılmaktadır. İkinci öykü ise Kara Calud’un öyküsüdür. Bu öykünün içinde Ali Elmas Efendi, Yağmur ve Samur Çelebilerin öyküleri anlatılmıştır. Romanın üçüncü öyküsü ise Üzeyir Bey’in öyküsüdür. Burada anlatılan mu- cid şahısların planladıkları icatları gerçekleştirmek amacıyla başlarından geçen olaylar romanın ana konusudur.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?