Kırmızı Saçlı Kadın Özeti

  • 18 Aralık 2021
  • 43 kez görüntülendi.

Kırmızı Saçlı Kadın Özeti

Kırmızı Saçlı Kadın özeti bakıldığı zaman Nobel ödüllü yazar olan Orhan Pamuk’un kitabıdır ve otuz sene önce İstanbul yakınlarında bir kasabada konu alan Kırmızı Saçlı Kadın kitabı bakıldığı zaman liseli olan gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikayesi ile tanıştırmaktadır. Kırmızı Saçlı Kadın kitabı genel olarak aşk kıskançlık, oğul ve baba ilişkilerini anlatıyor ve tarihsel bir dönem yaşatıyor.

Orhan Pamuk’un iddialı olduğu bir roman olan Kırmızı Saçlı Kadın konusu bakıldığı zaman bununla beraber felsefi bir bakış açısı da katmış olmaktadır. Roman içinde anlatılan konuya bakıldığı zaman genel olarak liseli bir gencin 30 sene önce yaşamış olduğu bir aşk hikayesini anlatır. Bununla birlikte bu aşk hikayesinin kötü bitmesi ile beraber yaşamış olduğu ve tüm geleceğini etkileyen sarsıntı anlatılmaktadır.

Kırmızı Saçlı Kadın Özet

Kırmızı Saçlı Kadın özet bakıldığı zaman geçmişte yaşanan korkuların hayal kırıklıkları ile aşk acısını nasıl şekillendirdiğini anlatır. Kitabın özetine bakıldığı zaman, Cem’in babası eczacı olarak geçimini sağlar ve bir gün kayıp olur bunun üzerinde Cem ve annesi maddi sıkıntılar yaşar ve Cem bir kuyumcunun yanında başlar. Cem, işe gitmiş oldukları Öngören ilçesinde bir tiyatro ekibi ile tanışır ve orada Kızıl Saçlı Kadın ile yakınlaşır.

Kırmızı Saçlı Kasın PDF devamında Cem Kızıl Saçlı Kadın’ı unutamaz ve hayatı boyunca aklında tutar. Kızıl Saçlı Kadın’ı her gün görmek isteyen Cem kısa sürede kadının evli ve oyuncu olduğunu öğrenir. Cem ile beraber Kızıl Saçlı Kadın bir gün kadının evinde beraber olurlar ve Cem’in ustası kaza sonucu ölünce şehri terk eder. Yıllar sonrasında Cem başarılı bir müteahhit olur ve iş için Öngeren’e gider.

Cem bir süre sonrasında Enver adında bir oğlu olduğunu öğrenir ve Enver Kızıl Saçlı Kadın ile olan ilişkisinden doğan kişidir. Fakat Enver kendisini babasına farklı bir kişi olarak tanıtmaktadır fakat bir süre sonrasında babasını öldüren Enver cezaevine girer. Kırmızı Saçlı Kasın Cem’in babası nasıl öldü bakıldığı zaman Enver öldürmüştür

Kırmızı Saçlı Kadın Karakterleri

Kırmızı Saçlı Kadın kitabındaki hikayeler aslında farklı bir duruma göndermedir. Orhan Pamuk, Kırmızı Saçlı Kadın romanında genel olarak bir Doğu ve Batı karşılaştırması yapar. Batının babayı öldürmek ve Doğunun oğlu öldürmek konusu işlenir. Bu konu ile beraber kitap üzerinde Doğu ve Batı dünyasına bakış açıları karşılaştırılmaktadır. Kırmızı Saçlı Kadın karakterleri bakıldığı zaman,

  • Cem, romanda baş karakterdir ve gençliğinde kuyucu çıraklığı yapmıştır, jeoloji mühendisi olmaktadır. Kırmızı Saçlı Kadın karakterler arasında başrol olan Cem, kuyumcu çıraklığı yapmadan önce yazar hayalleri kuran bir kişi olmaktadır ve solcu bir babanın oğlu olmaktadır.
  • Kırmızı Saçlı Kadın yani Gülcihan, tiyatro sanatçısıdır, kitap içerisinde Kırmızı Saçlı Kadın olarak bilinir. Cem’in ilk aşkıdır ve gençliğinde Cem’in babası Akın ile ilişkisi vardır.
  • Mahmut Usta, deneyimli bir kuyumcudur, Cem üzerindeki etkisi genel olarak önemlidir, belli etmese de Cem’i sever.
  • Enver karakteri Cem ve Kırmızı Saçlı Kadın’ın oğlu olmaktadır. Muhasebe okuyan Enver, babası gibi bir yazar olma hevesi vardır.
  • Ayşe, Cem’in eşidir, Cem’in eniştesinin akrabasıdır ve Cem ile üniversitede bu şekilde taşınır.
  • Turgay, Kırmızı Saçlı Kadın’ın kocası olmaktadır ve Kırmızı Saçlı Kadın’ın Cem ile tanışmasını kolaylaştırmaktadır.

Sonuç

Kırmızı Saçlı Kadın ana fikri nedir bakıldığı zaman babası eve terk etmiş bir genç ve evin geçimini sağlarken kuyucu çıraklığı yaparken o yaşta aşk yaşadığı kendisinden büyük bir olgun kadın ile yaşadığı ilişki ve sonrasında gencin büyüyüp zengin olurken kendinden büyük kişiden doğan çocuğu ile yıllar sonra karşılaşarak yaşadığı sorunları anlatmaktadır.

Kırmızı Saçlı Kadın analiz bakıldığı zaman roman üç bölümden oluşur ve birinci ile ikinci bölümlerin anlatıcısı ben anlatıcı olmaktadır. Üçüncü kısımda ise Gülcihan hanım yani Kırmızı Saçlı Kadın ağızından dinlenmektedir.

Video Kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?