Kırmızı Pazartesi Roman Özeti – Gabriel Garcia Marquez

  • 10 Eylül 2021
  • 183 kez görüntülendi.

Kırmızı Pazartesi Roman Özeti – Gabriel Garcia Marquez

Kırmızı Pazartesi kitabı Can Yayınları etiketiyle raflarda yerini almıştır. 1981 yılında Gabriel Garcia Marquez kaleminden çıkan eser edebiyat çevrelerince çok beğenilmiştir. Gizem ve polisiye türündeki romanın orijinal ismi; Cronica de Una Muerte Anunciada, Chronicle of a Death Foretold. Kitabı Türkçeye çeviren İnci Kut. Kırmızı Pazartesi Özeti ve kitap inceleme yazısı burada!

Türü: Roman

Önemi: Kırmızı Pazartesi adeta toplumsal bir psikoloji romanıdır. Bir halkın ortak davranış biçiminin en çarpıcı örneğini vermektedir. Kitapta merak uyandıran en net nokta cinayetin nasıl işleneceğidir. Gerilimi oldukça yüksek bir eser.

Kırmızı Pazartesi Özeti

Bayardo San Roman, kasabaya yeni taşınmış birisidir. Bu kişinin yerliler tarafından henüz gizemi çözülmemiştir. Derin bilgilere sahip ve mesleğinin ne olduğu bilinmeyen ilginç bir yapıya sahip adamdır. Kim olduğu ve ne iş yaptığı merak konusu olduğu için hakkında çıkan dedikodulara karşı Bayardo San Roman, evlenecek birisini arar ve herkese duyurur.

Bayardo, bir meyhanede oturup eğlenirken, annesiyle beraber gelen Angela Vicario’yu görür ve yanındakilere bu kızı oldukça beğendiğini söyler. Lakin, kendisi sarhoş olduğu için kimse onu ciddiye almamıştır.

Bayardo, Angela’yı ve ailesini kısa süre içerisinde bulur ve Angela ile evlenme kararı alır. Angela’nın annesi ve erkek kardeşleri ile konuşur, anlaşırlar. Oldukça zengin bir adam olan Bayardo San Roman şölen gibi bir düğün düzenler, ancak evlilikleri sadece 6 saat kadar sürer.

Sabah saatlerinde Bayardo, üzerinde düğün süslemeleri olan açık bir arabayla beraber Angela’yı alarak, ailesinin yanına gider ve Angela’nın bakire olmadığını söyleyerek teslim eder. Bayardo, gelin annesine ve erkek kardeşlerine bu durumu anlatarak, bakire olmayan bir kadını kabul edemeyeceğini bildirmiştir.

Angela’nın kardeşleri olan Pablo ve Pedro kardeşlerine bunu kimin yaptığını sorarlar. Angela, bu olayı Santiago Nasar adında birisinin yaptığını söyler. Baskı ve şiddete rağmen yine de bu adamın nerede olduğunu ve kim olduğunu söylemezler. Bu olayın üzerine Pablo ve Pedro kardeşler, iki iri kasap bıçağı alarak bu adamı öldürmek için yollara düşer.

O sabah, kasabaya piskopos gelir. Bu nedenle herkes ile birlikte Santiago Nasar adındaki adam da piskoposu karşılamaya gider. Pablo ve Cedro kardeşler, Armenta’nın meyhanesinde Santiago’yu beklemeye koyulurlar. Karşılaştıkları herkese de bu adamı öldüreceklerini söylerler. Şereflerini kurtarmak için öldürmek zorunda olduklarını herkes bilir, ancak bunu yapmamalarını söylerler. Bunun üzerine halk, Santiago’nun bu durumdan haberdar olduğunu düşünür. Herkes haberdardır, ancak Santiago bu durumu kimseden bilmez ve duymaz. Santiago’nun nişanlısı da bu durumu bilerek, ondan ayrılmıştır. Yine de Santiago, bunların hiçbirini bilmez ve devam eder. Bunun üzerine nişanlısının babası onu uyarır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?