Kırlangıç Çığlığı Roman Özeti – Ahmet Ümit

  • 08 Eylül 2021
  • 660 kez görüntülendi.

Kırlangıç Çığlığı Roman Özeti – Ahmet Ümit

Kırlangıç Çığlığı Ahmet Ümit’in kaleminden çıkan polisiye roman  kitabı en çok okunan kitaplardan biri. Everest Yayınları etiketiyle 2018 yılında basılmıştır. 400 Sayfalık kitap çıktığı yıldan bu yana beğenilerek okunmaktadır. Kırlangıç Çığlığı özeti ve daha detaylı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

Kırlangıç Çığlığı konusu daha çok mülteci sorunu ve artan pedofili vakalarına odaklanmıştır. Özellikle polisiye roman severlerin mutlaka okuması gereken bir eser.

Şahıs Kadrosu:

Başkomiser Nevzat, çocuk tacizcisi vakasına bakan başkomiser.

Kırlangıç Çığlığı Özeti

Kitabın konusunda, son yıllarda kronik hale gelen mülteci sorunu ve toplumda gittikçe artış yaşayan pedofili sorunu konu alınıyor. Baş komiser Nevzat, olay yerine gittiğinde, yıllar öncesinde kendi küçük kızına taciz eden bir adamın cesediyle karşılaşır ve oldukça şaşkın olur. Şaşırtıcı olan, sadece çocuk tacizcisini tanıması değildir. Olayın gerçekleşme biçimi de tanıdık gelir. Birkaç yıl önce, bir cinayet dizisini çözmeye çalışırken bir komiserin takmış olduğu “Körebe” adıyla bilinen bir seri katilindir. Körebe, geride yakalanmasını sağlayacak herhangi bir iz bırakmadan 12 çocuk tacizcisini öldürür. Olay yerine bıraktıklarıyla, bir tür kendisinin imzası olan küçük detaylar bırakır. Bu olayda aynı şekilde gerçekleşmiştir ve herkes şu soruyu sorar: Yeniden mi? Arkasında asla izini bırakmıyor ve sıradan bir katil olmadığı herkes tarafından bilinen şeyler arasında yer alıyor.

Nevzat baş komiser kızını ve eşini bir saldırıda kaybetmiştir. Kızı da zamanında tacize uğrayan genç kızlar arasında yer alır. Bu nedenle konu onun için oldukça hassas bir hal almıştır.

Körebe, kurbanlarını her zaman çocuk tacizcilerinden seçer. Tacizcileri öldürerek, çocuklarla ilgili mekanlara götürüyor ve yanlarına bir oyuncak bırakır. Cesetler kreşler, çocuk parkları ve çocuk müzeleri gibi yerlere terk ediliyor. Kurbanlarını gözlerini kadife bir göz bandı ile bağlar ve her zaman sağ kulaklarını kesiyor. Bu nedenle körebe lakabı kendisine takılmıştır. Oldukça ayırt edilebilir ve net bir ritüel olduğu için cinayetler yeniden başladığında herkes Körebe’nin geldiğini öğrenmiştir.

Baş komiser Nevzat, olayları akıl ve mantık yoluyla çözmenin taraftarıdır. Her ne olursa olsun şiddete karşı birisidir. Cinayetleri en küçük ayrıntısına kadar inceleyen işinde temiz birisi olan Baş komiser Nevzat’ın iki yardımcısı bulunuyor. Bunların adı Ali ve Zeynep’tir. Ali, çok sevdiği baş komiserinin aksine tez canlı bir karaktere sahiptir. Fazla düşünmeden, karşısına çıkan her durumda duygularını ve hislerini hesaba katarak hareket eder. Gerektiğinde de şiddete başvurmaktan hiçbir şekilde kaçınmaz. Yani, baş komiserinin tam zıttı bir yapısı bulunur. Zeynep ise tıpkı bir bilim adamı gibi hareket eder.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?