Kırk Yıl Anı Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

  • 12 Nisan 2019
  • 1.193 kez görüntülendi.

Kırk Yıl Anı Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

Servet-i Fünun edebiyatının en büyük nesir ustası kabul edilen Halit Ziya Uşaklıgil ,  Servet-i Fünun döneminde roman ve hikaye türünün en önemli ismidir fakat anı türünde de bu dönem de eserleri dikkat çekmiştir.Bunlardan biri Kırk Yıl eseridir. Yazar , realizm akımı ile eserlerini kaleme alır. Eser , aynı zamanda bir otobiyografidir.

Halit Ziya Uşaklıgil’in diğer eser özetlerini görmek için lütfen tıklayınız.


TÜRÜ: Anı ( Hatıra )

YAZAR: Halit Ziya Uşaklıgil

ÖNEMİ:Edebiyat araştırmalarında Kırk Yıl eseri önemli bir kaynak olarak kullanılmaktadır. Dönem tüm gerçekliği ile anlatılmaktadır. Eser nesnel bir dil ile anlatılmıştır.Türk Edebiyatı’nın en önemli ve üstün hatıra kitapları arasında yer almaktadır.

KONUSU:  Yazar , altmış yaşlarındayken ömrünün ilk kırk yılını anlattığı bir hatıra kitabıdır. Eser, sadece yazarın yetişme tarzı ve edebi yaşamının değil ; Abdülhamit devri sanat ve edebiyat yaşamının da bir hikayesidir.Ayrıca Halit Ziya Uşaklıgil’in yaşamının ilk kırk yılı hafızasına dayanarak yazılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Halit Ziya Uşaklıgil’in yaşamının ilk kırk yılını anlattığı bu eser ; Tevfik Fikret ve Mehmet Rauf başta olmak üzere dönemin ünlü sanatçıları ve edebiyat tarihi hakkında önemli bilgiler verir.

Kırk Yıl Anı Özeti

Halit Ziya Uşaklıgil elinde bulunan belgelerinin bir yangında yok olmasından dolayı sadece hafızasına dayanarak ”Kırk Yıl ”ı  yazmıştır. Eser yayımlandığında büyük bir edebi olay olarak değerlendirilmiştir. Eser üzerine çok fazla değerlendirme yazısı yazılmıştır.Abdülhamit devri sanat ve edebiyat yaşamının da bir hikayesidir. Yazar , eserinde öncüsü olduğu ve bu alanda da eser verdiği Serveti Fünun savunmasını da yapmıştır. 1865’te doğan, İkinci Meşrutiyet’in (1908) ilanına kadar geçen sürede, çocukluk ve gençlik çağlarını, aile ve okul ilişkilerini, edebiyat ve memuriyet hayatını bütün ayrıntılarıyla gözler önüne serer.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?