Kırık Hayatlar Roman Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

  • 21 Kasım 2017
  • 16.878 kez görüntülendi.
Kırık Hayatlar Roman Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

Kırık Hayatlar Roman Özeti Oku

Kırık Hayatlar Romanı Halit Ziya Uşaklıgil’in yazmış olduğu aşk ve sosyal konuların harmanlandığı bir romandır. Yasak aşklarla yok olan aileler ve parçalanan hayatların çarpıcı bir şekilde ele alındığı güzel bir eserdir.

ROMAN: Kırık Hayatlar

YAZAR : Halit Ziya Uşaklıgil

TÜRÜ: Aşk-Sosyal roman

ÖNEMİ: Toplumu içindeki yozlaşmış insanların yaşadıkları yasak aşklarla yok olan ailelilerin anlatıldığı güzel bir örnek roman olmasıyla önemli görülen bir eserdir.

KONUSU: Ömer Behiç etrafında herhangi bir sebeple bir araya gelmiş olan şahısların yaşadıkları yasak aşklar ve ailelerin dağılması romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer Behiç: Romanın başkahramanıdır. iyi eğitim almış bir doktordur. Ailesinden terbiyesini almış, etrafındaki kırık hayatları ibretlice izlemiştir. Kendisinde modern Osmanlı insanının özellikleri vardır, iyi bir eş olmak için çaba sarf eder. Ancak kendisi de yasak aşk kurbanı olur.

Vedide: Çocuklarına düşkün bir annedir. Eşine yakışır olmayı önemli gören dürüst bir kadındır. Yumuşak huylu bir kadındır. Kocasının ilişkisi ve kızının ölümüyle yıkıma uğrar.

Bekir Servet: Ömer Behiç’in yakın dostudur. Ahlaksızlığı temsil eden dejenere bir tiptir. Ömer Behiç’in mutluluğunu bozan kadını kendisi tanıştırmıştır.

Neyyire: Ömer Behiç’in kadın versiyonudur. Gayri meşru ilişkilerden haz duyan bir kadındır. Ona göre hayat ihtirasların gerçekleştirildiği bir mekândır. Ömer Behiç ile ilişki yaşayarak onun mutluluğuna engel olur.

Kırık Hayatlar Roman Özeti

Ömer Behiç Avrupa’da tıp öğrenimini tamamlayarak yurda döner ve Vedide ile evlenir. Mutlu bir yaşamı ve çocukları vardır. Yanlarında kalan Andelip Bacı da yıllarca Vedide’ye dadılık yapmıştır. Ömer Behiç’in yakın arkadaşı Doktor Bekir Servet’tir. Suzidil ise Vecide’nin evinde çalışan yardımcılardandır. Kocasından ayrılmaya çalışır. Acılı bir kadındır ama araya Andelip Bacı’nın girmesiyle kocasına geri döner. Ömer Behiç mutlu bir evlilik sürdürmesine rağmen etrafında birçok Kırık Hayatlar” olduğunu görür. Şekure Hanım ve Refet Bey, Kamer Hanım, Tayyar Efendi, İşveriz bu hayatları yaşayan kişilerden bazılarıdır. Birçok aile yasak aşklardan parçalanmıştır. Ahlaki özellikleriyle ön plana çıkan Ömer Behiç bile bu kırık hayatların içinde kendini bulur. Kendisini elde etmek isteyen Neyyire’nin cazibesine yenik düşer ve onunla buluşmaya başlar. Ömer Behiç bir türlü ondan vazgeçemez. Ancak kızı Leyla’nın hastalıktan ölmesi ve karısının ilişkiyi öğrenmesi sonucu Ömer Behiç Neyyire’den ayrılır. Vedide için ise eski mutlu günler geride kalmıştır ve artık eskisi gibi olamayacağını anlayarak dine sarılır.

Bu eser özetini beğendiyseniz özet hakkında yorumlarınızı mutlaka bekleriz. Ayrıca mobil uygulamamızı indirerek her gün bir eser özetinin cep telefonlarınıza otomatik olarak bildirim şeklinde gelmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer Servet-i Fünun dönemi eser özetlerini okumak için de ilgili bağlantıya tıklayarak özetleri okuyabilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up