Kılavuz Roman Özeti | Bilge Karasu

  • 26 Mart 2019
  • 887 kez görüntülendi.
Kılavuz Roman Özeti | Bilge Karasu

Kılavuz Roman Özeti | Bilge Karasu

Bilge Karasu’nun alışageldiğimiz temalarına göre daha farklıdır , eser fantastik, polisiye ve gerilim geleneğini modernize ederek ve bu türleri harmanlayarak kaleme almıştır. Eserde okuyucuyu gerçeklikle bağları sık sık zayıflar, ana karakterin başından geçenler belirsizleşir. Bilge Karasu , bu belirsizlik hissini belli başlı bazı motiflerle pekiştirir.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Bilge Karasu

ÖNEMİ: Cumhuriyet Dönemi Modernist – Postmodernist Sanatçılar arasında yer alan Bilge Karasu diğer eseri ” Gece”  gibi anlatımı ve algılanması kolay olmayan bir romandır. Kılavuz eseri fantastik bir romandır ; eserin en önemli özelliğidir.

KONUSU: Romanın baş kahramanın bir tatil kasabasında geçen günleri toplam ii haftası anlatılmaktadır. Her haftanın detaylı olarak gün gün akışı konu edilir. Kitabın ilk bölümünde , eserin baş kahramanı Uğur’un tatil kasabasında ilk misafir günü maceraya atılışı anlatılır. Diğer bölümlerde ise geçen diğer günler özellikle son üç gün anlatılır.

ŞAHIS KADROSU:

Uğur : Romanın baş karakteridir. Eser onun gözünden anlatılmaktadır. Uğur’un anlatımı romana yön verir , şüpheci yaklaşımları , fantastik düşünceleri kitabı sürükleyici kılar.

Yılmaz Bey : Seyahate çıkacağı için amcasına arkadaş olsun diye bir refakatçi arar bunun için gazeteye ilan verir.

Gümüş (Kedi ) : Romanda sürekli Gümüş’ten bahsedilir . Uğur için başka şeylerde ifade eder ;Gümüş , tüm evin kapısı , penceresi kapalıyken eve girip çıkması ve Uğur’un fantastik yorumları ile romanda farklı bir yer almaktadır. Evin en gizemli varlığıdır.

Mümtaz Bey : Yılmaz Bey’in amcasıdır. Gazetedeki refakatçi ilanı onun için verilmiştir. Uğur , Mümtaz Bey’in refakatçısıdır.

İhsan : Taksicidir. Romanda sık sık çağrılan güvenilen taksicidir. Uğur ile de hızlı bir muhabbet kurarlar.

Kılavuz Roman Özeti

Yılmaz Bey seyahate çıkacağı için amcasına refakatçi arar ve gazeteye ilan verir. İlanı gören Uğur ; Yılmaz Bey’i arar ve yanına gidip buluşurlar. Biraz muhabbet ederler ve Yılmaz Bey Uğur’a hemen güvenip evi ona emanet eder seyahate gider. Bir sonraki gün Mümtaz Bey gelir ve Uğur’la tanışırlar. İki hafta boyunca birbirlerine arkadaş olacaklardır. Bu arada taksici İhsan ile de tanışıp sohbet kuran Uğur iyi anlaşır. Mümtaz Bey , Uğur ve İhsan üç iyi anlaşan arkadaş olur buluşup sohbet ederler keyifli zaman geçirirler. Uğur kimi zamanlar Mümtaz Beye’e yaptığı karalamaları gösterir , derin muhabbet ederler. Yılmaz Bey’in seyahat dönüşü esrarengiz gizemli tavırları keyiflerini kaçırır. Uğur’un da zaten refakatçılığı sona ermiştir. Aslında olaylar böyle gelişmektedir fakat Uğur’un gözünden anlatılan eser ; bu geçen günler içerisinde yaşanan fantastik olaylar vardır örneğin ; Gümüş’ün eve girip çıkışı , Uğur’un çekmeceye koyduğu notlarının yerlerinin değişmesi , video kasetlerinin birden ortadan kaybolması vb. şeyler Uğur’un gerçeklik duygusunu sorgulatmaktadır.

 

  • Okumuş olduğunuz bu özetle ilgili lütfen yorum yapmayı unutmayınız.
  • Ayrıca Playstore’den mobil uygulamamızı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Mobil Uygulamamızı indirin.

  • Ayrıca diğer Cumhuriyet Dönemi eser özetlerini de bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Cumhuriyet Dönemi Eser Özetleri

  • Son olarak, lütfen okumuş olduğunuz eser özetleriyle ilgili kısa da olsa bir yorum yazınız. Yazacağınız yorumlar bizler için birer çalışma tetikleyicisidir. Unutmayın ki eserozetleri.com sizler için özgün içerikler üretmek için çalışmaktadır.

Sevgiler ve saygılarımızla, esen kalınız.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.