Keşanlı Ali Destanı Tiyatro Özeti – Haldun Taner

  • 07 Haziran 2018
  • 2.295 kez görüntülendi.

OYUN: Keşanlı Ali Destanı

YAZAR: HALDUN TANER

TÜRÜ: Epik Tiyatro

Önemi: Edebiyatımızın ilk epik tiyatrosu olması açısından önemlidir.

KONUSU: Ali’nin, sevdiği kız Zilha’nın amcasının katili olduğu sanılması ve Ali’nin kötü karakterlerle mücadele ettiği gerekçesiyle nam salması sonrasında yaşadığı olaylar tiyatronun konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ali: Tiyatronun başkahramanıdır. Keşanlı Ali şeklinde nam salar. Sineklidağ’da oturmaktadır. Delikanlı bir tip olan Ali, adaletsizliklerle savaşır. Haraç toplamayı kaldırır. Halkın sevgilisidir ama düşmanları da çoktur.

Zilha: Keşanlı Ali’nin sevdiği kızdır. Onun amcasının katili sandığı için Ali’den uzaklaşır ama gerçek anlaşılınca tekrar Ali’ye döner.

ÖZET:

Ali, Sineklidağ’da oturmaktadır. Zilha’nın amcası öldürülmüştür ve suç Ali’nin üzerine atılır. Zilha’nın amcası da mahallenin belalılarındandır. Herkesten haraç toplar. Ali ise mahallenin belalılarından birini öldürdü diye nam salar. Hapishaneden çıkınca büyük bir karşılama töreni yapılır. Ali mahalleyi düzene koymaya çalışır ve haraç toplamayı da kaldırır. Zilha ise amcasını öldürdü diye Ali’ye pek yüz vermez. Mahalleye gelen zengin Bülent Bey ise Zilha’yı kendisini terk eden karısı Nevvare’ye benzetir ve onu evinde çalışması için ikna ederek alır götürür. Nevvare ise eve geri dönmüştür. Ali, Zilha’nın gitmesine sinirlenerek Bülent Bey’in evini basar. Kapıyı açan Nevvare’yi Zilha sanarak kaçırır. Zilha’nın amcasının katilinin Cafer olduğu anlaşılmıştır. Zilha daha sonra Ali’nin suçsuz olduğunu anlayınca ona geri döner. Cafer ise Ali’yi öldürmek için ona ateş eder. Ali yaralanmış, Cafer ise Ali tarafından öldürülmüştür. Ali hapse tekrar düşer ama Keşanlı Ali olarak namı bir ömür boyu sürer.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?