Kendine Hoş Geldin Deneme Özeti – Miraç Çağrı Aktaş

  • 21 Mart 2021
  • 218 kez görüntülendi.

Kendine Hoş Geldin Deneme Özeti – Miraç Çağrı Aktaş

Miraç Çağrı Aktaş’ın en popüler kitaplarından birisi olan Kendine Hoş Geldin, ilk kez 2019 yılında basılmıştır. Yazar, insanı kendisine dair bir yolculuğa çıkarmayı hedeflemektedir.

Türü: Deneme

Önemi: Yazar kitap boyunca Kendine Hoş Geldin adından da anlaşılacağı üzere insanın en çok kendisinin yabancısı olduğuna dikkat çekmiş ve adeta kendisini tanıma yolunda psikolojik adımlar atmasına vurgu yapmıştır. Bu yönüyle insanın kendi beninin farkına varmasını sağlayan bir eserdir.

Kendine Hoş Geldin Konusu: İnsan hayatı her zaman iniş çıkışlarla doludur ve bu noktada kendisinden başka kimseye ihtiyacı yoktur. En kötü günlerini yalnız atlatmış olması da bunun bir kanıtıdır. Nasıl ki insan tek başına doğmuş, tek başına ölecek, kendi başına ayağa kalkmasını da öğrenmelidir.

Kendine Hoş Geldin Deneme Özeti

Kendine Hoş Geldin bir temel düşünce üzerine kuruludur. Bu düşünce, kendini her zaman sev ve kendinin daima kıymetini bil. Sana değer vermeyen insana sen de değer verme şeklinde özetlenebilir. Genç yazar, bunu yaparken kendi hayatından, yaşadığı bazı olaylardan kısa kesitler ve anlatımlar vererek eserine başlıyor. Kendi hayatında yaşamış olduğu aşk acısı ve diğer acı veren deneyimlerden bahsediliyor. Hatta bunlarla nasıl başa çıktığını anlatıyor.

Daha sonra yazar, aslında insanın ne kadar değerli olduğunu, kendine hak ettiği değeri vermesi gerektiğine odaklanıyor. Bunu yaparken kim zaman sorular soruyor kim zaman öğütler veriyor. En önemlisi de kendinden başka kimseye ihtiyacın yok. Hayatındaki bütün zorlukları tek başına atlatmadın mı? Düştüğünde ayağa yine kendin kalmadın mı? Değmeyecek insanlar için kendine kadar haksızlık yaptığın yeter. Düşeceksin, kalkacaksın ve onca acının içinden yine tek başına çıkacaksın. Kendine iyi bak. Çünkü sen kendine lazımsın diyor.

Hayatında etrafındaki kişilerden sürekli zarar görmüş kişiler için bir teselli mahiyetinde olan bu kitap, zaman zaman kendini tekrar da ediyor. Fakat özgüven sorunu yaşayan, hayatın zorlukları karşısında, özellikle de başka insanlara kırgınlığı sebebiyle teselliye ihtiyacı olan kişiler için adeta omzuna yaslanabileceği bir dost, bir arkadaş niteliğindedir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?