Kendi Gök Kubbemiz Kitap Özeti – Yahya Kemal Beyatlı

  • 29 Haziran 2021
  • 177 kez görüntülendi.

Kendi Gök Kubbemiz Kitap Özeti – Yahya Kemal Beyatlı

Kendi Gök Kubbemiz Şiir kitabıdır ve 1989 Tarihinde İstanbul Fetih Cemiyeti tarafından yayımlanmıştır. Sayfa sayısı 102 olan bu kitap Yahya Kemal Beyatlı’nın fikirlerini de anlatmaktadır. Bu yazıda Kendi Gök Kubbemiz Özeti sizleri bekliyor.

Türü:

Şiir

Önemi:

Millî Eğitim Bakanlığı’nın okunması gereken kitaplar listesinde yer alan şiir kitabı.

Kendi Gök Kubbemiz Özeti

Kendi Gök Kubbemiz, Yahya Kemal Beyatlı’nın farklı yerlerde yayınlanan şiirlerinin bir araya getirilmesi ile kendisinin ölümünden sonra Yahya Kemal Enstitüsü tarafından hazırlanmıştır. 1961, 1963 ve 1969 yıllarında MEB yayınları tarafından bastırılmıştır. Yahya Kemal Beyatlı’nın nesir yazıları, Eğri Dağlar ve Aziz İstanbul adı altında derlenmiştir. Şiirleri ise Kendi Gök Kubbemiz eserinde toplanmıştır.

Beyatlı’nın yazdığı özgün ve çağdaş temalı şiirler, 1921-1957 yılları arasında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmıştır. Şair hayatta iken bu yayınlanan şiirlerini bir kitap haline getirmeyi başaramamıştır. Şairin ölümünden sonra Yahya Kemal Beyatlı Enstitüsü kurulmuştur. Bu enstitü, şaire ait olan şiirleri bir araya getirerek bir kitap halinde toplama çalışmasında bulunmuştur. Bu çalışmalar sonucunda Kendi Gök Kubbemiz adlı şiir kitabı basıldı.

Üç bölüme ayrılmış olan kitabın “Kendi Gök Kubbemiz” bölümünde Türk tarihi ve kültürü ile ilgili şiirler “Yol Düşüncesi” bölümünde rintlik, ölümler ve ihtiyarlık konularında şiirler, “Vuslat” bölümünde ise aşk şiirleri bir araya getirilmiştir. Kitabın son kısmında ise bitirilmemiş bir şiir yer almaktadır. Bu “Ok” şiiri dışındaki diğer şiirler aruz ölçüsü ile yazılmıştır.

Yahya Kemal Beyatlı’nın Kendi Gök Kubbemiz adlı kitabında eski ve yeni dönemde yazdığı şiirlerde yer almaktadır. Şairin vatan ve İstanbul sevgisi, doğu ve batı kültürü, Türk tarihinin parlak günleri hakkında şiirler, manzara, doğa, mimari eserlere olan hayranlığını dile getiren şiir, aşk, özlem ve ölüm temaları bu kitapta toplanmıştır.

Yahya Kemal, bir şiiri dışında tüm şiirlerini aruz ölçüsü ile yazmıştır. Divan edebiyatı nazım şekillerinde olan gazel, mesnevi, şarkı ve nazım biçimlerinde şiirler de yazmayı başarmıştır. Yahya Kemal Beyatlı’nın bu eseri, MEB tarafından orta öğretim seviyesi için tavsiye edilen Yüz Temel Eser arasına alınmıştır. Eser, MEB tarafından şairin ölümünden sonra MEB yayınları tarafından 1961 yılında ilk kez basılmıştır. Eser içerisinde, Yahya Kemal Beyatlı’ya ait 81 adet şiir üç bölümde bulunmaktadır. Bunlar, Kendi Gök Kubbemiz, Vuslat ve Yol Düşüncesi’nden oluşmaktadır.

Kendi Gök Kubbemiz bölümünde, Anadolu ve Rumeli civarlarında yaşayan ve bir uygarlık oluşturan Türk’ün tarih içerisindeki önemi, kültürü ve oluşturduğu uygarlığı dile getiren şiirleri yer almaktadır. Yol Düşüncesi adlı bölümünde ise sonsuzluk, ölüm ve rintlik ile ilgili duygular işlenen şiirlere yer verilmiştir. Son bölüm olan Vuslat bölümünde, aşk ve sevda şiirleri bulunmaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?