Keklik Roman Özeti – Fakir Baykurt

  • 09 Haziran 2018
  • 1.366 kez görüntülendi.

ROMAN: KEKLİK

YAZAR: FAKİR BAYKURT

TÜRÜ: Sosyal-Siyasi roman

ÖNEMİ: Baba oğul çatışması ve Amerikan karşıtlığının iç içe verilmesi romanın en önemli yanıdır.

KONUSU: Yazarın Mamak Cezaevi’nde kurguladığı ve evinde kaleme aldığı Keklik romanı Yaşar adlı bir çocuğun başından geçen olayları konu edinir.

ŞAHIS KADROSU:

Yaşar: Romanın başkahramanıdır. Ormanda bulduğu kekliği küçük yaşta evcilleştirmeyi başarmış ve bu keklik yüzünden başına gelmedik olay kalmamıştır.

Seyit: Yaşar’ın babasıdır. Köyde fakirliğin sembol isimlerindendir. Olaylar Seyit’in kekliğini bir Amerikalıya vermesiyle başlar.

Elvan Çavuş: Yaşar’ın dedesidir. Görmüş geçirmiş ve sözü dinlenir bir şahıstır.

ÖZET:

Domuz ve keklik avı Dökülecek köyünün vazgeçilmezlerindendir. Yaşar evcilleştirdiği keklik ile arada sırada avlara katılmaktadır. Yaşar kekliğin bakışlarını sevdiği kız olan Gülnare’ye benzettiği için onu kimseye vermez. Ancak fakirlikten sürekli şikâyet eden babası Seyit, kekliği Ankara’ya kendisine iş bulmasında yardımcı olacağını düşündüğü Harpır’a verir. Bunun üzerine dede Elvan Çavuş ile torunu Yaşar kekliği bulmaya giderler, ikisi de Seyit’e düşman olurlar. Ankara’da ise siyasi hayat çok karışıktır. Süleyman Demirel’in başbakanlık yıllarıdır. Yaşar ve Elvan da karışıklıkla örgüt üyesi diye gözaltına alınırlar. Nazmiye Demirel onları karakoldan kurtarır. Harpır ise kekliği vermez. Harpır’ın apartmanında oturan öğrenciler apartmandaki kadınları kullanarak kekliği geri alırlar. Seyit ise İşçi Partili olduğu gerekçesi nedeniyle işe alınmaz ve fişlenir. Babası ve oğluna yaptıklarına çok üzülür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?