Kayıp Hayaller Kitabı Roman Özeti – Hasan Ali Toptaş

  • 10 Haziran 2018
  • 1.660 kez görüntülendi.

ROMAN : KAYIP HAYALLER KİTABI

YAZAR : HASAN ALİ TOPTAŞ

ÖNEMİ: Kayıp Hayaller Kitabı, olay örgüsü bakımından postmodern unsurları yoğunlukla barındırmasından dolayı önemli bir kitaptır.

TÜRÜ: Postmodern roman

KONUSU: İç içe geçmiş hikâyelerle oluşturulmuş olan romanın ana konusu Hasan adlı bir şahsın kendi sinema salonunda düşlediği olaylardır.

ŞAHIS KADROSU:

Kevser: Romandaki her olayın kesişme noktasında olan kadındır. Ama olayların ana kahramanı değildir. Her şahsın kendine has önemli yanları vardır.

Hasan: Onun hayallerinden roman kurgulanır.

Hamdi: Hasan’ın arkadaşıdır. Gerçekliği yoktur. Pis pis sırıtan bir tiptir. Hayaldir.

ÖZET:

Roman Haşan ile Hamdi”nin Sinemacı Şerifin sinema salonunda bir filmi kaçak izlemesinin anlatımıyla başlar. İki çocuk da filmin başını ve sonunu izleyemez. Okuyucu açısından ise romanın hemen başında sayfalarca süren bir film sahnesi romanda nereye yerleştirileceği açısından sorun yaratır. Romanın omurgası niteliğinde bir olay örgüsünün varlığından söz etmek güçtür. Romanda bir olay örgüsünden ziyade farklı farklı hikâyelerin varlığından söz edilebilir. Her ne kadar farklı farklı hikâyeler anlatılmış olsa da sonuçta bütün hikâyeler bir yerde kesişir. O kesişme noktasında Kevser vardır. Romanda herkesin bir şekilde Kevser ile bağı vardır. Hamdi’nin dedesi sevmiş fakat arkadaşına kaptırmıştır onu, Hasan”ın dedesi Ali bir türlü evlenememiştir babaların inadı yüzünden, Hidayet Kevser’i kaçırmıştır, Haşan Kevser’deki gizemi anlamaya çalışır, Elifin kaderi Kevser’e benzemeye başlar… Romanın küçük dereler şeklinde akan hikâyeleri sanki Kevser ırmağına dökülür ve orada çoğaldıkça çoğalır. Romanın başındaki film sahnesinde çocuğun ölümü ve kadının evi yakması, adamın başının ezilerek öldürülmesi, Kevser’in Ali’ye olan sevdası ve Hidayet tarafından kaçırılması, Kevser’in aklını yitirmesi ve köye dönmesi, Elifin yeni bir ev hayali kurması, Hicabi ile olan kavgaları, Hicabi’nin Hidayet ile kavgası, Elifin kardeşi Çelilin eşi Nesime’nin Almanya’ya gitmesi, ondan haber alınamaması, Çelilin yaşadıkları ve Hüseyin’in atı parçalayıp evdeki eşyalarla yakması romanda gelişen hikâyelerdir. Aslında baştan sona anlatılan bütün hikâyeleri Haşan adında bir çaresizliğin kendi sinema salonunda kurguladığı görülür.

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?