Kaşağı Hikaye Özeti | Ömer Seyfettin

  • 02 Nisan 2019
  • 1.861 kez görüntülendi.
Kaşağı Hikaye Özeti | Ömer Seyfettin

Kaşağı Hikaye Özeti | Ömer Seyfettin

Kaşağı hikayesi , Ömer Seyfettin’in en bilindik hikayelerinden biridir. Diğer bazı hikayelerinde olduğu gibi çocukluk anılarından yola çıkmıştır. Eserde anlatıcı kendisidir. Hikayede ki Ömer kendisidir.

TÜRÜ : Hikaye

YAZAR: Ömer Seyfettin

ÖNEMİ: Yazarın çocukluk anılarından yola çıkarak oluşturduğu hikayedir . Lirizm, acı, pişmanlık, vicdan azabı ve ders çıkarmanın ön plana çıktığı bu eserler bugün MEB 100 Temel Eserler listesinde yer alır. Hikaye yazarın otobiyografik özelliğini taşımaktadır.

KONUSU: Hikaye minik bir yalan sonucu doğan büyük sonuçların bedelini anlatmaktadır. Bazen üstlenilmek istenilmeyen suçlar başkalarının üzerine atmak daha kolaydır , bu hikayede tamamen bunu görüyoruz. Yazar ve minik kardeşi arasında ki iftirası ve kardeşinin hastalanıp ölmesi sonucu yazarın çektiği vicdan azabı detaylı olarak özette anlatacağız.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer (Yazar ) : Kendisinin kırdığı kaşağıyı , babasından korkup kardeşi Hasan’ın kırdığını söyler. Suçunu kardeşinin üzerine atar. Hikayenin sonunda kardeşi ölünce vicdan azabı çeker.

Hasan : Ömer’in tatlı kardeşidir. Yapmadığı bir suç üstüne atılır ve Ömer’in çekmesi gereken cezayı kendisi çeker. Hikayede Kuşpalazı hastalığına yakalanır ve ölür.

Baba : Hasan ve Ömer’in babasıdır. Aslında evlatları tarafından çok sevilir fakat bir o kadar da korkulur. Otoriter bir babadır.

Anne : Hasan ve Ömer’in annesidir. Arada İstanbul’a gidip hediyelik eşyalar alıp gelir.

Dadaruh : Babalarının seyisidir. Atlardan sorumlu yaşlı bir adamdır. Çocuklar onun yanında ve atlarla zaman geçirmeyi severler.

Pervin : Evin hizmetlisidir. Sulu gözlü duygusal , yalan söylemeyen biridir.

Kaşağı Hikaye Özeti

Yazarın küçük bir çocuk olduğu dönemde ailesiyle büyük bir çiftlikte yaşarlar. Ömer çiftlikteki hayvanlar arasında en çok atları sever , bir de atları kaşağılamayı sever.Fakat atlardan sorumlu hizmetçileri Dadaruh Ömer’e izin ermez çünkü Ömer’in boyu atların karnını bile zor yetişmektedir.Bir gün evdekiler ortada pek yokken Ömer annesinin İstanbul’dan alıp yolladığı çok değerli bir kaşağı alıp atların yanına gider. Kaşağı daha hiç kullanılmamış olduğu için Ömer atlara dokunduğu anda atlar huysuzlanır. Ömer kaşağın dişlerini duvara sürterek dişlerini körertmeye çalışır. Atların yanına gider fakat kaşağın dişleri bozulmuş daha kötü olmuştur. Ömer ‘de sinirlenip çok değerli kaşığını alıp büyük bir taşla kaşağını ezer ve çeşmenin yanına atar.

Akşam babası çeşmenin oradan geçerken kaşağını görür ve ev halkını bir araya toplayıp kimin yaptığının hesabını sorar.Kimse suçu üstlenmez sıra Ömer’e gelince o da kardeşi Hasan’a suçu atar. Hasan kendisinin yapmadığını söylesede babaları yalan söylediğini düşünür ve Hasan babasından hem yalan söylediği için hemde kaşağı için bir tokat yer. Hasan ceza alır ve bir odada babası diyene kadar çıkmayacaktır. Zavallı Hasan o odada üzüntüsünden kuşpalazı hastalığına yakalanır. Ömer ise kardeşi günden güne hastalığın pençesindeyken vicdan azabı çekip kardeşi Hasan ile helalleşmek ister. Pervin ise bugün yarın diyerek erteler ve bir sabah uyandıklarında Hasan ölmüştür.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares
Scroll Up