Kardeşimin Hikayesi Kitap Özeti – Zülfü Livaneli

  • 18 Mayıs 2021
  • 1.489 kez görüntülendi.

Kardeşimin Hikayesi Kitap Özeti – Zülfü Livaneli

Kardeşimin Hikayesi Nisan 2013 tarihinde okurlarla buluşan bir Zülfü Livaneli romanı. Roman, Doğan Kitap etiketiyle çıktı. Gerçekle kurgunun iç içe geçtiği, aşka bambaşka bir olay örgüsüyle bakan nefes kesici bir roman. Bu yazıda Kardeşimin Hikayesi özeti ve Kardeşimin Hikayesi karakter kadrosunu bulabilirsiniz. Okuyucuların “Bir gecede bitirdim” gibi yorumlar yaptığı önemli bir Türk romanı.

 

TÜRÜ

Roman

ÖNEMİ

Polisiye bir roman olan Kardeşimin Hikayesi aşkı farklı bir kurgu ile ele alıyor. Okuyuculardan tam not olan kitap modern bir Binbir Gece Masalı olarak yorumlanıyor.

Şahıs Kadrosu

Ahmet Arslan: Kitabın baş karakteridir. Cinayet gecesi Arzu hanımın vermiş olduğu davete katılan davetlilerden biri olduğu için gazeteci köye geldiğinde öncelikle onun evine uğramıştır. Ahmet, emekli bir elektrik mühendisidir.

Mehmet Arslan: Ahmet beyin kardeşidir. Geçmişindeki tüm gerçekler ve kim olduğu kitabın üzerinde işlendiği ana konuyu oluşmuştur.

Kerberos: Ahmet Bey’in köpeğidir.

Olga: Mehmet’in yurt dışına çalışmaya gittiğinde âşık olduğu kişidir.

Arzu Kahraman: Davet verdiği gece öldürülen ve olay örgüsü boyunca katilinin araştırıldığı kahramandır.

 

Kardeşimin Hikayesi Özeti

Kardeşimin Hikayesi kitabı özeti İstanbul’un Çatalca ilçesindeki Yalıköy’de geçiyor. Burada yaşanan bir cinayet üzerine olayı araştırmak için gazetecilerden biri köye gelir. Bu gazeteci ilk olarak Ahmet Arslan’ın kapısını çalar. Çünkü Ahmet Arslan, cinayete kurban giden Arzu Kahraman’ın öldürüldüğü gece davette yer alan kişilerden biridir. Gazeteci ile yaptığı konuşmada olaylar giderek Ahmet Bey’in geçmişine doğru ilerler. Bu arada gazeteci kızın başına gelen ufak tefek kazalar nedeniyle Ahmet Arslan’ın evinde kalması gerekiyor. Bu gizemli ve sürükleyici hikâyeyi dinlemek için ise orada kalmaya devam ediyor.

Ahmet bey şehir yaşantısından, kalabalıktan ve her şeyden sıkılan bu nedenle de küçük bir balıkçı kasabasında yaşamaya başlayan biridir. Ahmet ve kardeşi Mehmet ailelerini bir kazada kaybetmişlerdir. Bu kazada Ahmet, dokunma duyusunu da kaybetmiştir. Ahmet elektrik mühendisi ve kardeşi de inşaat mühendisidir. Ahmet bey evindeki odalara içerisinde bulundukları kitapların konusuna göre isim veren tam bir kitap kurdu bir emeklidir. Gazeteci kızla konuşurken önceleri kendi geçmişinden bahsederken bir süre sonra daha çok Ahmet’in kardeşinden bahsetmeye başlarlar. Bu sırada Ahmet’in köpeği bu sohbetler sırasında bir gece huysuzlanır ve yatağından da Arzu hanımın kolyesi çıkar. Daha önce katil zanlısı olarak bakıcısı Svetlana tutuklansa da Ahmet, kolyeyi bulunca katili de anlar. Fakat Ahmet de ölü olarak bulunur ve gazeteciye yazdığı veda mektubunda her şeyi açıklamıştır. Katilden çok Ahmet’in ölümü büyük bir sırrı da ortaya çıkarmıştır.

Kardeşimin Hikayesi Arka Kapak

“Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, gitgide insan ruhunun ve aşkın karanlık labirentlerine doğru yol alan baş döndürücü bir serüvene dönüşür. Ve modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapıları aralanır. Kardeşimin Hikayesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, insan ruhunun karmaşıklığına, cinayete, unutmaya, hatırlamaya ve zihnimize dair yeni şeyler söyleyen sarsıcı bir roman. Podima, İstanbul, Moskava ve Minsk kentlerine savrulan ruhların nefes kesen hikayesi…”

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?