Karartma Geceleri Roman Özeti | Rıfat Ilgaz

  • 29 Mart 2019
  • 1.324 kez görüntülendi.

Karartma Geceleri Roman Özeti | Rıfat Ilgaz

Kitabın arka kapak yazısını sizinle paylaşmak isteriz. MEB 100 Temel eser içerisinde yer alan eser hakkında bir fikir edinmenizi sağlayacaktır.

”Yıl 1944… İkinci Dünya Savaşı sınırlarımıza kadar dayanmıştır. Hitler faşizminin tüm Avrupa’yı ateşe attığı günler… Türkiye bu savaşa dâhil olmamak için dirense de etkileri tüm ülkede hissedilecektir. Ekmek, şeker, yakacak gibi temel ihtiyaç maddeleri karneye bağlanmış, dışarıdan gelebilecek ani baskınları önlemek amacıyla geceleri her yerde karartma uygulaması başlamıştır. Ülkenin aydınlarına da baskı uygulanan bir dönemdir bu aynı zamanda.

Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri’nde işte bu kapkaranlık günleri anlatır. Bir aydın, şair ve edebiyat öğretmeni olan Mustafa Ural, yazdığı ve toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Sağlık problemleri vardır, bu nedenle de hemen teslim olmak istemez. İstanbul’un soğuk ve karartılmış sokaklarına, eş dost evlerine sığınır. Tutuklandığı zaman savaş bitmiştir, ama savaş yıllarının Türkiye’de bıraktığı izler uzun süre silinemeyecektir. ”

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Rıfat Ilgaz

ÖNEMİ: Türkiye’nin 1940 yıllarında var olduğu durumu kitap detaylı olarak anlatmaktadır. Bu yıllara ışık tutan önemli eserlerden biridir. Eser yurt içi ve uluslararası ödüllere sahiptir. Karartma Geceler’in romanı , filmi de uyarlanmıştır ve büyük ilgi görmüştür.

KONUSU: II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yaklaştığı zamanı Türkiye’nin 1940 yılında yaşadığı zorlukları ve fikir çatışmalarına ışık tutar.ülkelerin kendi payına düşen yoksulluk ve acılar, sanatçı ve aydınların durumu üzerinde durmuştur. Savaş ortamının içinde romanın kahramanıyla kendisini özdeşleştirerek umudunu yitirmeyen genç bir sanatçı olan Mustafa Ural’ın hikayesi anlatır.

ŞAHIS KADROSU:

Mustafa Ural : Romanın baş karakteridir. Olay kurgusu Mustafa üzerinden ilerler.  Türkçe öğretmenidir. Evlidir ve çocukları vardır. Yazdığı bir kitapta siyasi propaganda yaptığı gerekçisi ile hakkında tutuklanma kararı çıkarılır. Ciğerlerinden hastalığı vardır.

Şükran : Mustafa Ural’ın karısıdır. Kocası hakkında çıkan kararlardan sonra onun arkasından işler çevirir ve kocasını aldatır.

Ayten : Mustafa Ural’ın komşu kızıdır. Verdiği yalansız haberlerle Mustafa’ya yardımcı olur ve gerçekleri görmesini sağlar.

İlhan : Mustafa Ural’ın arkadaşıdır.Asteğmen İlhan’dan yardım ister Mustafa fakat kabul görmez. Ayrıca karısı Şükran onu İlhan ile aldatır.

Cengiz : Mustafa Ural’ın kendi halinde yoksul arkadaşıdır. Mustafa Ural’ın yanında kalmasını kabul eder fakat Cengiz’in kız arkadaşı buna müsaade etmez.

Nihat : Babaannesiyle birlikte yaşar. Mustafa Ural’ın arkadaşıdır. Mustafa , Nihat’ın babaannesinden gizli orada kalır fakat babaanne durumları öğrenince bu duruma müsaade etmez.

Karartma Geceleri Roman Özeti

Mustafa Ural Türkçe öğretmenidir. Yazdığı bir kitapta siyasi propaganda yaptığı gerekçisi ile hakkında tutuklanma kararı çıkarılır . Ciğerlerinden rahatsız olan Mustafa hastanede yatmaktadır. Kendisini ziyarete gelen arkadaşı kitaplarının sakıncalı olduğunu ve toplatıldığını görüldüğü yerde tutuklanacağını söyler. Mustafa hasteneden çıkıp evine gider. Karısından bir miktar para alır ve sokağa atar kendini. Arkadaşlarının yanına sığınmayı düşünür . İlk olarak Asteğmen İlhan’ın yanına gider ve İlhan onunda başını belaya sokacağını söyler , Mustafa’yı yanına kabul etmez. Mustafa oradan ayrılıp diğer arkadaşı Cengiz’in yanına gider. Cengiz istediği kadar Mustafa’nın yanında kalabileceğini söyler . Cengiz’in kız arkadaşı bu duruma karşı çıkar ve ihbar etmekle tehdit eder. Mustafa mecburen Cengiz’in yanından da ayrılır.

Mustafa son olarak arkadaşı Nihat’ın yanına gidiyor. Nihat babaannesi ile yaşamaktadır. Babaannesine Mustafa’nın varlığını fark ettirmeden kalması mümkün oluyor , bir süre orada kalıyor.  Babaanne ise durumları anlayınca , Mustafa’nın varlığını anlayınca kaçtığını anlayınca duruma karşı çıkar ve onu istemez. Mustafa artık karısının ve çocuklarının hasretine dayanamayıp gözünü karartıp her şeyi göze alıp evine gider. Kapıyı Şükran açar , Şükran kocasına gayet mesafeli ve soğuktur. Komşunun kızı Ayten gelip Mustafa’ya ; babasının onu şikayet ettiğini kaçması gerektiğini ve karısı Şükran’ın da İlhan ile görüştüğünü söyler. Mustafa bu durum üzerine kahır olur  ve gidip teslim olur. Mustafa bir gün savcılığa sevk edilirken Şükran’ı orada görür fakat karısı Şükran onun için değil başı askerlerle belada olan İlhan için oradadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?