Karanfil ve Yasemin Mehmet Rauf Özeti

  • 05 Aralık 2017
  • 7.224 kez görüntülendi.
Karanfil ve Yasemin Mehmet Rauf Özeti

Karanfil ve Yasemin Mehmet Rauf Özeti

Karanfil ve Yasemin roman özeti ile Mehmet Rauf’un önemli bir eserini daha sizler için özetlemiş bulunuyoruz.


ROMAN : KARANFİL VE YASEMİN

YAZAR : MEHMET RAUF

ÖNEMİ: Karanfil ve Yasemin, Aşk romanı olması yanında Cumhuriyet sonrası Türkiye’sinin Batılılaşma sürecini, kadın erkek ilişkilerini anlatması açısından önemlidir.

TÜRÜ: Aşk-Sosyal

KONUSU: Samim adlı Batı hayranı bir adamın yaşadığı yasak aşklar ve sonu hayal kırıklıklarıyla biten yaşamı anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Samim: Romanın ana karakteridir. Batı hayranıdır. Memleketteki sosyal değişmeyi hoş karşılar. Birden fazla ilişki yaşayan, ihtiraslarının kurbanı olan bir adamdır. Nevhiz: Güzel bir bayandır. Samim onu elde etmek için uğraşır. Samimle nikâhsız olarak hayat yaşar ancak roman sonunda Samim’i bırakır başka bir adamla kaçar.

Pervin: Samim’i çok seven bir kadındır. Aşkına karşılık bulamaz ve evlenir. Sa- mim’le evliyken ilişki yaşar ama aldatıldığını öğrendikten sonra soğuk alır, hastalanarak zatüreden ölür.

KARANFİL VE YASEMİN ÖZETİ:

Samim, uzun süre yurt dışında kalmış, ülkeleri tanımış bir gençtir. Samim bir çay davetinde gördüğü sosyetik kadınlarla ülkenin sosyal açıdan değiştiğini fark eder ve bundan mutlu olur. Samim’e göre ahlak dışı olan şeyler açıkça yapılırsa kontrol altına alınacaktır. Güzelliğine hayran kaldığı Nevhiz’e de bu davetlerin birinde görür ve onunla tanışmak ister. Davete katılan Kadri Bey de batılılaşma yanlısıdır. Davette bulunan Pervin’de genç ve kültürlü bir bayandır.

Saraylı Hanım Samim’e bu kızı kaçırmamasını söylese de onun aklı Nevhiz’dedir. Samim davette birçok bayanla tanışır. Çoğunun kendisine ilgisi de vardır. Bu davette Nevhiz ile tanışamayan Samim, onunla bir kır gezisinde tanışarak yakınlık kurar. Samim Nevhiz’e gittikçe daha çok aşık olur ve aralarındaki ilişki cinselliğe döner. Ancak Nevhiz’in ilgisiz olduğunu düşünerek ondan uzaklaşmaya başlayan Samim, evli olan ve kendisini sevdiğini bildiği Pervin ile yasak aşk yaşar. Samim bundan sonra iki kadınla farklı zamanlarda buluşmaya başlamıştır. Ancak roman sonunda Nevhiz başka bir adamla yurt dışına kaçar, Pervin ise zatürreden ölür.


Diğer kategorilerdeki eser özetlerimizi okumak için lütfen ilgili kategorilere gidiniz. Ayrıca eklenen her bir eser özetinde anında haberdar olmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri android uygulamasını cep telefonlarınıza ücretsiz olarak indiriniz. Bu sayede tüm özetlerimizden haberdar olabileceksiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up