Karamazov Kardeşler Roman Özeti | Dostoyevski

  • 22 Temmuz 2019
  • 1.255 kez görüntülendi.

Karamazov Kardeşler Roman Özeti | Dostoyevski

Karamazov Kardeşler , dünya edebiyat tarihinde nadir görülmüş bir üne sahiptir. Klasik Rus edebiyatının büyük yazarı Dostoyevski’nin aynı zamanda son romanıdır. Bu eseri yazdıktan dört ay sonra vefat etmiştir. Rusya’nın bir çok değerini ; ahlak, din, feodalizm , sosyalizm gibi konulara değinmiş derin bir eserdir.Eser yayımlandığı tarihten itibaren dünya edebiyatında kült bir eser olarak kabul görmüş ve yerini almıştır. Dünya klasikleri arasında yerini alan roman ; kendinden sonra ki bir çok yazara ilham , fikir kaynağı olmuştur. Eser 1880 yılında kaleme alınıp ,yayımlanmıştır.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

KONUSU: Romanın baş kahramanı diyebileceğimiz Fyodor Pavloviç , romandaki sorumsuz baba , Dostoveyski’nin gerçek hayattaki babası olduğu tahmin edilmektedir. Tanımlar ve davranışlar uyum göstermektedir. Pavloviç’in evlilikleri, oğulları ve düşkün olduğu kadın alışkanlığı , aile yapıları üzerinden olaylar ilerlemektedir.

ÖNEMİ:  Eser , ” felsefe düzeyinde roman , tragedya türündeki” ilk örnek diyebiliriz. Kendinden sonraki sanatçılara da fikir kaynağıdır. Öncü bir romandır. Değindiği konular ve detayları , betimlemeleri sayesinde dünya klasiklerinde önemli bir yere sahiptir.

Şahış Kadrosu :

Fyodor Pavloviç Karamazov: Kadın düşkünü , sorumsuz , 3 bilinen ve bir de gayri meşru toplam 4 oğlu vardır. Sorumsuz bir koca ve babadır.

Dimitri Karamazov : Pavloviç’in yani , Karamazov ailesinin en büyük çocuğudur. Pavloviç’in ilk evliliğinden ilk ve tek oğludur. Babası gibi şehvet düşkünü 28 yaşında bireydir. Annesinin mirasından kendine düşen payı almak ister. Bu sebepten dolayıda babasına biraz kin doludur.

İvan Karamazov : Pavloviç’in 2. evliliğinde ki ilk çocuğudur.24 yaşındadır. İyi bir eğitim aldığı için ailesinden uzak durmaktadır. Din hakkında ki düşünceleri kitapta yazar İvan sayesinde dile getirmiştir. Babasına o da Dimitri gibi biraz öfke doludur. Tanrıtanımazlığı temsil etmektedir.

Aleksey Karamazov : Pavloviç’in havaleli dediği ikinci karısından ,ikinci oğludur. 20 yaşındadır. İvan’ın kardeşidir. Romanda genellikle adı Alyoşa diye geçmektedir. İvan’ın tam tersi dini düşüncede olarak kendini ve Hristiyanlığı temsil etmektedir. Roman sonunda en hayırlı evlat diye geçiyor.

Pavel Smerdtakov :Meczup Lizaveta Smerdyaşçaya ile Pavloviç ile ilişkisinden doğduğu düşünülen gayrimeşru çocuktur. Pavloviç tarafından evdeki hizmetçi çifte emanet edilen Smerdyakov sara hastasıdır ve ağabeyi İvan’ı kendine örnek alır.

Agrafena Aleksandrovna Svetlova(Gruşenka) :Şehirdeki birçok erkeğin ilgisini çeken  genç kadın. Dimitri’nin ve babası Pavloviç’in de beraber olmak istedikleri Gruşenka ,Dimitri ve babası arasındaki hiç bitmeyecek olacak olayların sorumlusudur.

Karamazov Kardeşler Roman Özeti

Pavloviç oldukça çapkın bir karakterdir. İlk evliliği sayesinde zengin karısının mallarını üstüne almış ve Dimitri adında bir oğlu olmuştur. Fakat kendisine çok kötü davranılan kadıncağız her şeyi bırakıp gider. Yokluk ve acılar içinde ölür. İlk karısı ölen Pavloviç , ikinci kez evlenir. İvan ve Aleksey (Alyoşa) adında iki oğlu daha olur. İkinci karısına havaleli diye Pavloviç’in , ikinci karısıda ona daha fazla dayanamaz ve ölür. Pavloviç ,bu arada  Meczup Lizaveta Smerdyaşçaya’dan gayri meşru çocuğu olur. Buda dördüncü oğludur adı Pavel’dir. Evin uşaklarına teslim edilir ve büyütülür ve evde uşak olarak çalışır. Dimitri subay olur ama bunu devam ettiremez. İvan üniversiteyi okurken para kazanmak için gazete ve dergilere yazılar yazar. Aleksi ise papaz olur ,Ivan’ın tam tersi dini görüşündedir.

Dimitri ile babası pek anlaşamaz. O bölgede Gruşenka adında cilveli bir kadın vardır ve tüm erkekler ona hayrandır. Baba oğul ikisi de onunla birlikte olmak ister ve bu istekleri aralarındaki bağların daha kopmasına ve nefrete dönüşmektedir.Bu yüzden aralarında ki çekişme hiç bitmez. Dimitri annesinden kalan mirastan hakkını almak ister. Bunun için babasının evine girer. Evden çıkarken Dimitri’yi uşak görür ve durdurmaya çalışır. Dimitri’yi durdurup yakalamaya çalışırken düşüp yaralanır. Dimitri ise Gruşenka’yı ve arkadaşlarını alıp eğlenmeye gider fakat gittiği mekanı polisler basar. Dimitri’yi göz altına alırlar.Mahkemede ki tüm deliller onu gösterir ve suçlu bulunur. Dimitri ;haksız yere hapis yatar ve sürgüne gider.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

  • Dostoyevski nin benim için en özel romanıdır. Ve burada eserin özetini görünce tekrar okudum ve hala aynı etkiyi vermekte.

  • İlgi çekici bir kitaba benziyor. Konusunu sevdim, hoş gerçi dostoyevski’nin bir eseri söz konusuysa gözüm kapalı alırım.Bütün eserleri muhteşem.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?