Karadeniz’in Kıyıcığında Roman Özeti | Rıfat Ilgaz

  • 13 Eylül 2018
  • 388 kez görüntülendi.
Karadeniz’in Kıyıcığında Roman Özeti | Rıfat Ilgaz

ROMAN: KARADENİZ’İN KIYICIĞINDA

YAZAR: RIFAT İLGAZ

TÜR: Sosyal roman

ÖNEMİ: Bir kasaba hayatının ekseninde insanların ilişkilerini, toprak sorunlarını başarılı bir şekilde anlatması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Ahmet’in kasaba zenginlerinden Hacı ile yaşadığı sorunlar ve Recep’in sevdiği kız Güllü ile sonu ayrılık olan bir aşk romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Recep: Denizde boğulmak üzereyken son anda kurtarılan bir gençtir. Geldiği kasabada sıkıntılar yaşar ve sevdiği kızın tecavüze uğramasıyla kasabayı terk eder. Güllü: Recep’in sevdiği kızdır. Çalıştığı yerin sahibinin oğlu hayatını karartır.

Şemsi: Zengin Hacı Dursun’un oğludur. Genç kızlarla düşüp kalkmak isteyen bir şahıstır. Güllü’ye tecavüz edip hem Recep’in hem de Güllü’nün hayatını mahveder.

Hacı Dursun: Kasabanın fabrikatör zenginidir. Haram para yemekten çekinmez. Çıkarcıdır.

ÖZET:

Ahmet ve Nuri iki kardeştir. Köyün dışında bir değirmen işletirler. Bir gün denizde boğulmak üzere iken bir adam kurtarırlar. Hacı Dursun geniş toprakları olan ve gözü doymayan bir adamdır. Kasabanın fındıklıklarına bedava konmak isteyen ve ucuza işçi çalıştıran bir şahıstır. Denizden kurtulan Recep, Ahmet’e daha fazla yük olmamak için Hacı Drusun’un fabrikasında çalışmaya başlar. Fabrikada yatar ve orada yemek yer. Recep fabrikada çalışan Güllü ile aşk yaşamaktadır. Ancak fabrikanın sahibi Hacı Dursun’un oğlu Şemsi de Güllü’yle ilgilenmektedir. Şemsi fabrikadaki kızlara sarkıntılık eden bir tiptir. Bir gece Güllü’nün evine adamlarıyla da gelir ama onu elinden kaçırır. Bir gece daha planlı bir şekilde Güllü’nün evini basıp onun kendisiyle birlikte olmasını sağlar. Recep olanları duyunca üzüntüsünden kahrolarak İstanbul’a yük getiren bir motora binip kasabadan ayrılır. Ahmet ise maddi çıkarlar yüzünden arasında husumet olan Hacı Dursun’a ateş eder ama vuramaz ve hapse atılır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up