Kara Kitap Roman Özeti – Orhan Pamuk

  • 20 Haziran 2018
  • 5.258 kez görüntülendi.

ROMAN: KARA KİTAP

YAZAR: ORHAN PAMUK

TÜRÜ: Postmodern roman

ÖNEMİ: Orhan Pamuk’un postmodern roman sahasında şaşkınlıkla karşılanan ve büyük ses getirmiş olan romanıdır. Yazarlık dehasını göstermeye başladığı roman olarak kabul edilmesi ile önem arz eder. Çok katmanlı ve döngüsel bir kurgusu vardır.

KONUSU: Galip adlı başkahramanın kendisini terk eden eşi Rüya’yı çok karmaşık olaylarla araması romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Galip: Romanın başkahramanıdır. Avukattır, rutin bir yaşamı vardır. Ancak eşinin kendisini terk etmesiyle hayatı karmaşıklaşır. Romanda eşini arayan ve karmaşık olaylar yaşayan şahıs olarak anlatılır.

Rüya: Galip’i terk eden eştir. Galip’in amcasının kızıdır. Romanda nesnel varlığı yoktur, ayrılırken geride 19 kelimelik bir mektup bırakır.

Celal: Gazetecidir. Rüya ile birlikte kendisi de ortadan kaybolmuştur. Rüya’nın da üvey ağabeyidir. Romanın kurgusuna varlığı ile değil yazılarıyla yön verir.

ÖZET:

Galip amcasının kızı Rüya ile evlidir. Rüya gecenin geç saatlerine kadar polisiye roman okuduğu bir günün sabahı eşi Galip’i terk eder. Bir mektup da bırakmıştır. Galip romanda geri dönüşlerle Rüya ile okul yıllarında tanıştığını anlatır. Galip avukattır, yakın arkadaşı Celal ise Türkiye’nin tanıdığı bir köşe yazarıdır. Galip eşinin kendisinin neden terk ettiğine dair çeşitli izler bulmaya başlar. Rüya’nın ilk eşinin peşine düşer. Ona dönmüş olabileceğini düşünür. Ama onun evinde bulamaz. Bu süreçten sonra romanın sonuna kadar Galip’in Rüya’yı araması anlatılır. Rüya ile birlikte onun üvey abisi gazeteci Celal da ortadan kaybolur. Galip onun Celal ile olduğunu düşünmeye başlar, Celal’in evinin anahtarlarını bulur ve eve gider. Buralarda Celal’in yerine geçtiği ve kendisini Celal sananlarla konuştuğu olaylar yaşar. Romanın sonunda Celal öldürülür. Polis Celal’i öldüren kişinin bir berber olduğunu düşünür ve onu yakalar. Berber idam edilir. Galip Rüya’yı bulamaz ve Celalin gazetesindeki köşesinde yazılar yazar ve yazarlığa yönelir.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?