Kara Bela Tiyatro Özeti | Namık Kemal

  • 18 Haziran 2019
  • 774 kez görüntülendi.

Kara Bela Tiyatro Özeti | Namık Kemal

Tanzimat Dönem yazarı olan Namık Kemal’in en dikkat çekmeyen eseri Kara Bela’dır. Namık Kemal’in ölümünden sonra yayınlanmış bir tiyatro eseridir. Beş perdelik dram oyunudur. Eserde padişahlara ders verilmek amaçlanmıştır. Sarayın iç yüzü aslında olan olaylar anlatılmak istenmiştir. Saray içerisinde ki olan entrikalı hikayelere bir ayna tutulmuştur.

TÜRÜ :  Tiyatro ( Dram )

YAZAR : Namık Kemal

Namık Kemal’in diğer eser özetleri için lütfen tıklayınız.

KONUSU: Eserde Hükümdar kızı olan Banu’nun iffetini kaybetmesi ve intihar etmesi, onun sevdiği adam olan Hüsrev’in ise Banu’yu bu duruma düşüren zenciyi öldürüp sonra da Banu’nun cansız bedeni yanında kendi canına kıyması anlatılmıştır.

ÖNEMİ:  Eser Babürlerin harem ağalarının entrikalarının anlatıldığı bir dramdır. Namık Kemal’in eserleri içinde tekniği ve konusu en geride olan eserdir.

Kara Bela Tiyatro Özeti

Hint şahlarından birinin kızı olan Behrever Banu’dur. Çok güzel bir genç kızdır. Mirza Hüsrev’e yani vezirin oğluna aşıktır, birbirlerini severler ama geleneklerden dolayı iki sevgili pek de görüşemezler.  Sarayda Ahşit isimli bir zenci lala vardır ki Behrever Banu’nun hizmet etsin diye onun himayesine verilmiştir ve kendisini hadım diye tanıtmıştır. Ahşit’de Behrever Banu’ya aşıktır.Bir gece, Mirza Hüsrev’i saraya getirir ve Behrever’in odasına bırakır fakat duyulan ayak sesleri üzerine Ahşit, Mirza Hüsrev’i aşağı kattaki odalardan birinde saklar. Ahşit, Behrever’in odasına döner. Teslim olması için tehditlerde bulunur. Behrever korkudan bayılır ve Behrever’e tecavüz eder. Behrever, bu utanç verici olaydan sonra yaşayamacağını anlar. Ölüm döşeğinde iken her şeyi anlatır. Mirza Hüsrev, Ahşit’i öldürür, hançerini dayayarak kendisini üzerine atar, ölür.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?