Kara Ahmet Destanı Roman Özeti – Fakir Baykurt

  • 14 Haziran 2018
  • 844 kez görüntülendi.
Kara Ahmet Destanı Roman Özeti – Fakir Baykurt

ROMAN: KARA AHMET DESTANI (YILANLARIN ÖCÜ ÜÇLEMESİ)

YAZAR: FAKİR BAYKURT

YILANLARIN ÖCÜ ÜÇLEMESİ KİTAPLARI:

  1. Yılanların Öcü
  2. Irazca’nın Dirliği
  3. Kara Ahmet Destanı

TÜRÜ: Sosyal-Siyasi roman

ÖNEMİ: Yılanların Öcü üçlemesinin üçüncü romanı olması nedeniyle önemli bir eserdir.

KONUSU: Bayram’ın oğlu Ahmet’in düşmanı olarak gördüğü insanlarla mücadelesi ve Ankara’da katıldığı eylemlerden sonra tutuklanmasına kadar uzanan süreç romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Kara Ahmet: Üçlemenin çocuk kahramanıdır. Çocukluğundan yetişkinliğe kadar her anı anlatılır, öç alma duygusu içindedir. Zeki ve çalışkan bir çocuktur. Ankara Siyasal’ı kazanır ve devrimci olur. Bunun diyetini de romanda ağır bir şekilde öder.

ÖZET:

Burdur’da hastanede çalışmaya başlayan Bayram, burada düşüncelerinden dolayı sıkıntılı günler geçirir. Bayram işten atılma korkusu ile beş vakit namaza başlar. Bayramın namaz kılması ve muhafazakâr biri olmaya başlaması evinde iyi karşılanmamaktadır. Ahmet’in kaymakam olmasını isteyen ev halkı karşısında Bayram oğlunun hoca olmasını ister. Bu uğurda karısı Haçça’yı döver. Ahmet’in ise kafasında intikam vardır. Kendisine karşı kötülük yapan köylülerin ve babasının kafasını karıştıran Daşduraklı Hilmi’nin evini yakmak ister. Dediğini yapar ve köyün muhtarının evini yakar. Irzaca’ya suçu atan muhtar ona işkenceler yapar. Bayram annesine kırgın olduğu için olanlara kayıtsız kalır. Yıllar sonra Ahmet Ankara Siyasal’ı kazanır ve orada okurken devrimcilerle tanışır. Arkadaşları arasında sivrilen Ahmet, her tür eyleme katılır ve tutuklanır. Ahmet’in komünist olduğu düşüncesi köyde yayılır. Irazca ve Bayram, Ahmet’ten dolayı gururludurlar. Çünkü çocuklarının yoksulların mücadelesini verdiğini düşünürler. Bayram bu olaylardan sonra işçi sendikalarına üye olur.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up