Kar Romanı Özeti – Orhan Pamuk

  • 12 Haziran 2018
  • 3.539 kez görüntülendi.
Kar Romanı Özeti – Orhan Pamuk

Roman: Kar

Yazar: Orhan Pamuk

ÖNEMİ: Orhan Pamuk Türkiye’nin siyasi atmosferini Kars’ı örnek göstererek tahlil etmeye ve bu roman üzerinden görüşlerini açıklamaya çalışmıştır. Yoğun bir polisiye atmosfer oluşturmuş olması açısından önemlidir

KONUSU: Gazeteci olan Ka’nın Kars’taki kadın intiharlarını araştırması ve bunun sonucunda olayların siyasi bir yöne kayması ile yaşanan gerginlikler romanın konusunu oluşturmuştur.

Karakterler:

Ka: Romanın başkahramanıdır. Almanya’dan ülkesine döner ve Kars’taki intihar vakalarını inceler. Siyasetle çok ilgilenmemiş, şair bir şahıstır. İpek’e âşıktır.

İpek: Erkeklerin çoğunu etkileyen, onları kendisine âşık eden bir kadındır. Üniversite arkadaşı Muhtar ile evlenip eşinden dolayı Kars’a yerleşir ancak eşinden boşanır. Ayrılma nedeni eşinin muhafazakâr yapısıdır.

Kadife: Turgut Bey’in başörtülü kızıdır. Üniversiteye başörtüleri sebep gösterilerek alınmayan kızların lideridir. Kendi kararlarını kendi veren iradeli bir kızdır.

ÖZET.

Olaylar Kars ilinde geçmektedir. Ünlü bir şair olan Kerim Alakuşoğlu kısaca “Ka”, Almanya’dan Türkiye’ye dönmüştür. Burada gazetecilik yapmaya başlar. Kars’taki kadın cinayetlerini inceler. Kışın en soğuk zamanlarında Kars’a gider. Kars’ta üniversiteden tanıdığı İpek adlı bir arkadaşının otelinde kalır. İpek eşinden boşanmış bir kadındır. Ka’nın Karsa gelmesi büyük bir ses getirir. Nedeni ise gazeteci olmasıdır. Kars’ta kadınlar genellikle aşk acısı ya da bunalımdan dolayı intihar etmektedirler. Aralarında üniversitede okuyan ve başörtüsü taktıkları için okula alınmayan kişilerde vardır. Bu durum Kars’ta devletin dine karşı olduğu görüşünün yayılmasına neden olur. Üniversitede bir öğretim görevlisi de öldürülünce, Ka da ateistlikle suçlanarak hedef kişi haline gelir. Ka ise olayların üstüne kararlılıkla gider. Şehirde çeşitli olaylar olur ve sokağa çıkma yasağı uygulanır. Birçok kişi gözaltına alınır. Ka bütün bu olayları inceler ve Kars’ı “dünyanın bittiği yer” olarak adlandırır, ipek ise hayatının mutlu yüzüdür. Ona âşıktır. Olaylar durulur ve Ka Kars’tan ayrılır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up