Kaplumbağalar Roman Özeti – Fakir Baykurt

 • 21 Haziran 2018
 • 4.968 kez görüntülendi.
Kaplumbağalar Roman Özeti – Fakir Baykurt

ROMAN: KAPLUMBAĞALAR

YAZAR: FAKİR BAYKURT

TÜRÜ: Köy romanı

KONU: Köy sorunları ve gerçeklerinin kaplumbağaların sembolize edilerek anlatıldığı bir romandır. Tozak adlı çorak bir köyde, köylülerin alınteriyle meydana getirdikleri bağlara devletin el koymasıyla köylünün düştüğü sıkıntılar anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Eğitmen Rıza: Tozak köyünün bilgili, cesur ve akıllı öğretmenidir.

Kır Abbas: Çalışkan, merhametli bir köylüdür. Köyün ileri gelenlerinden olan Kır Abbas, köylünün yaptığı bağların en büyük mimarlarındandır.

ÖZET:

Ankara’ya 100 km uzakta bulunan çorak topraklara sahip Tozak köyünün sakinleri, köyün öğretmeni eğitmen Rıza öncülüğünde aylarca çalışarak verimsiz toprakları bağ haline getirirler. Bağdan çıkan üzümlerle şarap yaparlar. Çalışmanın karşılığını alan köylüler, topraklarına bir bereket geldiğini düşünürler. Kaplumbağalar da sıcak güneşin yakıcı etkisinden kurtulmak için bağa toplanmaya başlamışlardır. Köye toprakları ölçmek için kadastro komisyonu gelir. Komisyon tüm bağların devlete ait olduğunu söyler. Devlet adına çalışan hiç kimse köylülere yardımcı olmaz. Köylüler ise el konulacağını düşündükleri bağlarını nefret duygularıyla beraber sığırlarına talan ettirirler. Köy eski bakımsız haline döner. Köylülerin ümitleri yıkılır. Bozulmuş bağlardan çıkan kaplumbağalar da eskisi gibi yakıcı güneşin altında kalır ve köyü terk ederler.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. firstmen firstmen dedi ki:

  Hocam sesli asistan bozuk, seslendirmiyor.

 2. firstmen firstmen dedi ki:

  Hocam sesli asistan bozuk. Çalışmıyor.

  1. ahmet dedi ki:

   Merhabalar. Buradaki adımları uygulayarak sesli okuma asistanını etkinleştirebilirsin. https://eserozetleri.com/android-uygulama-ayarlari/

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.