Kanlıdere’nin Kurtları Roman Özeti – Dursun Akçam

  • 01 Temmuz 2018
  • 2.842 kez görüntülendi.

ROMAN: KANLIDERE’NİN KURTLARI

YAZAR : DURSUN AKÇAM

TÜRÜ: Köy romanı

ÖNEMİ: Kanlıdere’nin kurtları olarak anlatılan ağa, tüccar ve onların işbirlikçilerinin köylüye yaptıkları zulmün gösterilmesi ve köylünün başkaldırısının anlatılması açısından önemlidir.

KONUSU: Kuzeydoğu Anadolu’da yaşayan Koca Mürsel ve ailesinin başına gelenler ve ağaların köylülere yaptıkları zulümler romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Koca Mürsel: Fakir köylüdür. Bekir Ağa’nın zulmü yüzünden ölür.

Merdan: Koca Mürsel’in oğludur. Bekir Ağa’nın sonunu hazırlayan şahıstır.

Bekir Ağa: Köylüye kan kusturan, iftira atmaktan çekinmeyen ağadır. Köylünün isyan etmesiyle çırılçıplak soyulur ve köy meydanına getirilir.

ÖZET:

Merdan, Koca Mürsel’in oğludur. Köylü çocuğudur ve maraba olarak çalışmıştır. Yaşadıkları köyün ağası Bekir Bey’dir ve köylüler yoksullukla mücadele etmektedir. Köylüye zulmeden Bekir Bey’e, hiç kimse korktuğundan dolayı ses çıkaramamaktadır. Bekir Bey kendisine borcu olanlara da nefes aldırmamaktadır. Borçlulardan biri de Koca Mürsel’dir. Akrabalarından bulduğu parayla borcunu ödeyen Koca Mürsel, bunu etrafta gururla anlatınca Bekir Bey’i sinirlendirmiştir. Bekir Bey Koca Mürsel’i Rus casusu diye ihbar edince günlerce tutuklu kalmış ve işkence görmüştür. Bekir Bey ayrıca Koca Mürsel’in ailesinin sahip olduğu en önemli şey olan iki öküzünü çaldırtmıştır. İşkenceden kurtulan Koca Mürsel bir süre sonra da ölmüştür. Kendisine muhalefet eden aileye her şeyi yapan Bekir Bey, gelinleri Leyli’yi de kandırıp ilişki kurunca Leyli intihar etmiştir. Romanın sonunda Koca Mehmet’in oğlu Merdan ve arkadaşı Mecit, Nazlı adlı kıza olan zaafını kullanarak Bekir Bey’i bir odada kıstırırlar. Tuttukları Bekir Bey’i anadan doğma biçimde köyün meydanına getiriler. Bundan güç alan köylü, Bekir Bey’i tükürük yağmuruna tutar. Daha sonra o haliyle kasabaya götürülür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?