Kan Davası Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 08 Ocak 2018
  • 5.022 kez görüntülendi.
Kan Davası Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Kan Davası Roman Özeti

Kan Davası Roman Özetini sizler için özenle hazırladık. Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserlerinden olan bu romanı özellikle kan davası konusunu işlemesi açısından son derece önemli buluyoruz. Romanda Aşağı Sazan ve Yukarı Sazan köyleri arasındaki davas ve bu davayı bitirmeye çalışan Ömer’in hikâyesi konu olarak seçilmiştir.

ROMAN: KAN DAVASI

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

TÜRÜ: Sosyal Roman
ÖNEMİ: Kan davası konusu açısından önemli bir örnektir.

KONUSU: Romanda Aşağı Sazan ve Yukarı Sazan köyleri arasındaki kan davası ve bu kan davasını bitirmeye çalışan Ömer’in hikâyesi konu olarak seçilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer: Romanın başkahramanıdır. Anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş, yurtlarda büyümüş ve öğretmen olmuştur. İyi kalpli ve yardımsever bir şahıstır. İki köy arasındaki kan davasını bitirmiştir.

Murat Bey: Ömer’in askerden arkadaşıdır. Askerden sonra Bozova da mühendis olarak çalışır. Ömer’in Bozova’da kalması, Yukarı Sazan’a öğretmen olarak gitmesinde Murat Bey’in etkisi büyüktür.

Müslim: Şaki olarak anılan çetenin lideridir. Müslim, Ömer’le Yukarı Sazan’a gittikten sonra onun en büyük yardımcısı olmuştur.

ÖZET:

Ömer kimsesiz bir çocuktur. Yatılı okullarda okur ve öğretmen olur. Askere gider ve İstiklal Muharebesi’nde teğmen olarak görev alır. Terhisi sonrası trende giderken yıllar önce Bozova’da gördüğü küçük bir kızı hatırlar. O kızı tekrar görmek ümidiyle Bozova’da iner ancak kızı bulamaz. Burada bir süre kalan Ömer, Aşağı Sazan ile Yukarı Sazan arasındaki kan davasını öğrenir. Burada yaşanan olaylar Ömer’i de içine çeker. Ömer on üç çocuktan oluşan eşkıya çetesini yakalamış ve onları topluma kazandırmak için eğitimlerini üstlenmiştir. Köyde bu çocukların okuması için okul yaptırmıştır. Ancak okulda okumaya başlayan çocukların köylüyle yıldızı barışmaz. Köy içerisinde bu okula karşı olanlar vardır. Daha sonra Maarif Müdürü okulu kapatır ve çocukların iyi eğitim alması için onları köyden alarak Bozova’ya getirir. Çocukların buradaki yaşamları da karmaşıktır. Murat Bey ise Yukarı Sazan’ın tanıtımını yapmak için her yere mektup yazar ve köy için yardımlar talep eder. Aşağı Sazan ise sel ile uğraşmaktadır. Aşağı Sazan’ı selden kurtarmak için Ömer ve birkaç Yukarı Sazanlı yardıma gider. Suyun yönünü değiştirmek için bir kayalık patlatılır, iki köyden de ölenler olur. Ortak acı etrafında buluşan iki köy, kan davasını bitirir.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up