Kalpaklılar Roman Özeti – Samim Kocagöz

  • 29 Haziran 2018
  • 3.855 kez görüntülendi.
Kalpaklılar Roman Özeti – Samim Kocagöz

ROMAN: KALPAKLILAR

YAZAR: SAMİM KOCAGÖZ

TÜRÜ: Kurtuluş Savaşı romanı

ÖNEMİ: Yazarın, romanı bizzat olayları yaşayan kişilerden dinleyerek kurgulaması ve Kuvayi Milliye hareketini Kalpaklılar hareketi olarak görmesi açısından önemlidir.

KONUSU: 1919’dan 1922’ye kadar uzanan milli mücadele yılları destansı bir şekilde anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Talip: Darülfünun öğrencisi olan Talip, vatanperver bir milliyetçidir. İstanbul’daki gelişmeleri Anadolu’ya aktarmaktadır.

Hasan Tahsin Bey: Gerçek bir şahsiyet olan Haşan Tahsin Bey, milli mücadelenin ilk kıvılcımını yakmıştır.

Müjgan: Paşa kızıdır. Babasından aldığı bilgileri Anadolu’ya aktarır. Vatansever bir kişidir.

Yusuf: Savaştan önce avukat olan Yusuf, milli mücadeleye katılan vatansever ve fedakâr biridir.

ÖZET:

İzmir Yunanlılar tarafından işgal edilmek üzeredir. Anadolu’da ve Ege’de direniş vardır. Haşan Tahsin Bey ve Yusuf da vatan için savaşan kişilerdendir. Yunanlılar’ın İzmir’e çıkmasıyla Rumların sevinç gösterileri taşkınlıklara dönüşür. Haşan Tahsin üzerlerine bomba atarak ilk kıvılcımı ateşler ve oracıkta şehit olur. Arkadaşı Yusuf da çatışmaya başlar daha sonra onların elinden kaçmayı başarır. Yusuf olup bitenleri Türk Ocağı’ndakilere aktarır. Artık savunma başlamıştır. Yusuf çarpışırken de nişanlısı Nemide onu yalnız bırakmaz. Yusuf’un ailesinin köyü de saldırıya uğramıştır. Kız kardeşi şehit düşmüştür. Mustafa Kemal ise tüm engellemelere rağmen Anadolu’da çalışmalara başlamıştır. Darülfünun talebesi Talip ise Paşa kızı ile gönül ilişkisi yaşayarak İstanbul hükümetinin bilgilerini Anadolu’ya sızdırma amacındadır. Paşa kızı Müjgan ise bu durumu tahmin eder ve kendisinin Mustafa Kemal yanlısı olduğunu söyleyerek onlara yardımcı olur. Müjgan’ın babası da daha sonra onlara katılacaktır. İstanbul işgal edilir. Kuvayi Milliye ise Anadolu’yu savunur.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. MERVEE dedi ki:

    çok yardımcı oldu ödevime herkesin eline emeğine sağlık :d

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.