Kalp Ağrısı Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

  • 04 Mart 2019
  • 4.434 kez görüntülendi.

İçindekiler

Kalp Ağrısı Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar’ın aşk romanlarındandır. Halide Edip’in tanınmış en duygusal romanlarındandır. Eserde iki yakın kız arkadaşın aynı adama aşık oluşu ve arkadaşı için bundan vazgeçişini anlatıyor. Roman kahramanı Zeyno’nun ağzından anlatılmaktadır. Zeyno kendi hikayesini babasına anlatırken eser başlar ve Zeyno bu hikayesine ” Kalp Ağrısı ” der.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Halide Edip Adıvar

ÖNEMİ: Halide Edip’in tanınmış en duygusal romanlarındandır. Değişik anlatım teknikleri kullanarak eser yazılmıştır. Karakterin kendi hikayesini anlatışı kitabın sesi olmuştur.

KONUSU: Aşk temalı roman , aşk üçgenleri ile de doludur diyebiliriz. Zeyno kültürlü , eğitimli bir kızdır. En yakın arkadaşı Azize’dir. Zeyno Hasan’a aşık olur fakat  Azize ; canına kıyacak kadar Hasan ile evlenmek ister . Zeyno bu aşktan vazgeçer.

ŞAHIS KADROSU:

Zeyno  : İstanbul’da iyi eğitim almış , güzel ve iyi bir kızdır. Asıl adı Zeynep’tir. Babası Zeyno dediği için herkes Zeyno diye hitap eder. Doktor babası gibi doktor Saffet ile nişanlanır. Hasan’a aşık olunca nişanı bozar. Hasan ve Azize evlenince , Hasan’da Zeyno’ya yar olmaz , Zeyno son olarak subay Muhsin Bey ile evlenir.

Azize : Zeyno’nun en yakın arkadaşıdır. Ölecek kadar akrabası olan Subay Hasan’a aşıktır. Hasan ile Zeyno’yu tanıştıran kişidir. Azize ; Hasan’a evlilik teklif eder.

Hasan : Azize’nin akrabasıdır. Yakışıklı bir Türk Subayı’dır. Zeyno ile tanışıp aşık olur fakat Azize canına kıymak isteyince Azize ile evlenmeyi kabul eder , yurt dışına çıkarlar ve orada da Dora’ya aşık olup Azize’yi aldatır.

Saffet : Zeyno’nun ilk nişanlısıdır. Doktor olan Saffet ve Zeyno’nun ilişkisinde eksik bir bağ , bir duygu vardı Zeyno bunu hisseder ve ayrılırlar.

Dora : Avrupa’da yaşayan Dora , Zeynep’e benzemektedir . Sırf bu sebepten dolayı Hasan Dora ile tanışınca ona aşık olur ve karısı Azizeyi aldatır. Dora aşka inanmayan bir kadındır.

Kalp Ağrısı Roman Özeti

Zeyno , babası gibi doktor olan Saffet ile nişanlıdır. En yakın arkadaşı Azize,  akrabası Hasan ile tanıştırır ve biraz birlikte zaman geçirince , birbirlerini tanımaya başlayınca Zeyno ve Hasan aşık olurlar. Hasan’ı tanıyan Zeyno nişanlısı Saffet ile ilişkisinde eksik duyguyu anlamaya başlar ve Saffet’den uzaklaşmaya başlar , yüzüğü iade eder ve Saffet’den ayrılır. Azize ise Hasan’a aşıktır. Hasan Azize’yi kabul etmez ve Azize kahrolup kendini Boğaz’ın derin sularına bırakır , intihar eder. Azize ölmeden kurtulur , Hasan vicdanını dinler ve aşkı Zeyno’dan vazgeçip Azize ile evlenmeyi kabul eder. Azize intihar teşebbüsünden dolayı hastalanır ve kocası Hasan ile Avrupa’ya giderler. Hasan , Avrupa’da Zeyno’ya benziyor diye Dora adındaki kadın ile karısını aldatır. Mutsuz evlilikleri bir şekilde sürüp giderken Azize’nin hamile olduğunu öğrenirler. Azize hasta olmasına ve doğururken ölme ihtimaline karşı bile çocuğunu sahiplenir , doğurmaya karar verir. Zeyno ise bu arada babasının arkadaşı Kurmay Subay Muhsin ile evlenir. Muhsin hem Saffet gibi bilgili hemde Hasan kadar aşıktır. Zeyno ve Muhsin mutludur.

Bu arada Hasan İstanbul’a döner ve aşkı Zeyno’yu görür. Zeynon’nun evlendiğini ve mutlu olduğunu anlayınca yıkılır. Zeyno’nun onu hep bekleyeceğini düşünür.  Azize ise çocuğunu doğururken yaşama gözlerini yumar. Eser burada son bulur. Zeyno’nun Saffet , Hasan ve Muhsin ile yaşadıkları sonucuna Kalp Ağrısı demiştir.

 

Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

  • Lisedeyken okumuştum ve çok etkilenmistim.kitap bittiğinde benim de kalbim ağrıdı,kitap deyimiyle. Ve roman kahramaniyla aynı adı taşımamız..şimdi tekrar okumak istiyorum bu eşsiz eseri.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?