Kalede 1 Başına Özeti – Sunay Akın

  • 03 Eylül 2021
  • 152 kez görüntülendi.

İçindekiler

Kalede 1 Başına Özeti – Sunay Akın

Kalede 1 Başına kitabı İş Bankası Kültür Yayınları etiketi ile çıkmıştır. Sunay Akın kitapları arasında 2018 yılı ve 179 sayfalık eseridir. Kitap Sunay Akın’ın benzersiz anlatımıyla süslediği farklı hikayelerden oluşmaktadır. Futbol ve sanatı kesiştiren yerli deneme kitabı oldukça beğenilmiştir. Kalede 1 Başına özeti merak edenler için burada!

Türü:

Deneme

Önemi:

Sunay Akın’ın kendi hikayelerinden oluşan kitapta Nobel’li bilimcimiz Aziz Sancar; Berlin kaplanı Turgay Şener ve onun jübile maçına katılan ünlü Rus kaleci Lev Yaşin gibi isimler de yer almaktadır.

Kalede 1 Başına Özeti

İlk Kaleci Kazağım

Sunay Akın, çocukluk zamanlarında mahalleden arkadaşlarıyla birlikte bir futbol takımı kurmaya karar verir. Babası, takımın formalarını alır ama kendilerinin bir kaleci yedeği bulunmaz. Takımın bir topuda yoktur, dolayısıyla bu eksiklikler çokça fazladır. İstanbul’da sokakları dolaşarak paralarını toplarlar ve eksiklerini alırlar. Yıllar sonra paraları toplayarak almış oldukları o kaleci formasının aynısını Can Yılmaz’ın aldığını görür.

Anıtkabir’de Kaleci

Zamanında öğretmen yetiştirmek amacıyla ve Atatürk’ün hayali olarak kurulan köy enstitüleri, kurallara uymaması sebebiyle 2. Dünya savaşı sonrasında kapatılır. Köy enstitüleri, iyi ve idealist öğretmenler yetiştiren ve halkına bilinç aşılayan kurumlardan oluşmaktadır. Köy enstitülerine giden öğrencilerden birisi de Aziz Sancar isminde bir gençtir. Kendisi zamanında kaleci olarak yer almak istemiş, ancak daha sonrasında vazgeçmiştir. 2015 yılında almış olduğu Nobel ödülünü Anıtkabir’e sunar.

Bir Kaleden Öteki Kaleye Uçmak

Kurtuluş savaşının olduğu yıllarda, yabancı güçlerden uçak kaçırabilme amacıyla Vecihi Hürkuş, arkadaşlarıyla beraber futbol adında oyunu oynamaya başlarlar. Düzlük alan dar olduğu için kimse bu durumdan şüphelenmez. 3 uçağın kaçırılmasına rağmen sadece 1 tanesi savaşlarda kullanılır. Diğer ikisi kalkar kalkmaz düşer.

Panter ve Aslan

Adını Atatürk’ün koymuş olduğu Türkay Şeren, Galatasaray lisesi civarlarında futbol adında oyunu oynarken Galatasaray’ın teknik direktörü tarafından keşfedilir ve takıma alınır. Zamanla kendisini ve oynayışını büyük ölçüde geliştiren Türkay Şeren “Berlin Panteri” lakabını alır.

Yaşar Kemal’e Açılan Kapı

Yaşar Kemal, henüz Kemal Sadık Gökçeli adına sahip olduğu zamanlarda işlemediği bir suçtan ötürü 3 ay hapis yatar. Hapishaneden çıktığında, yargıç kendisine Çukurova’dan gitmesini ve eşinin kendisine ileride iyi bir yazar olabileceğini söylediğini iletir. Bunu duyan Kemal Sadık, Abidin Dino’ya giderek yardım talep eder ve İstanbul’a yolculuğa çıkar. İstanbul’da Abidin Dino’nun abisi olan Arif Dino gelene kadar balıkçılık mesleğini edinerek, geçimini sağlamaya çalışır. O geldikten sonra ise Nadir Nadi ile görüşülerek yazılarını gazete yayınlatır ve röportajlarını yapmaya başlar. Böylece Yaşar Kemal olmaya doğru ilerler ve başarılı bir yazar olur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?