Kalbimin Can Mayası Roman Özeti – İclal Aydın

  • 13 Mart 2021
  • 201 kez görüntülendi.

Kalbimin Can Mayası Roman Özeti – İclal Aydın

Son dönemin popüler yazarlarından birisi olan İclal Aydın’ın Kalbimin Can Mayası adlı eseri serinin bir devamı niteliğindedir. Bir Cihan Kafes, Unutursun, Üç Kız Kardeş kitaplarının devamı Kalbimin Can Mayası olmuştur. Büyük ilgi görmüştür.

Türü: Roman

Önemi: Gazeteci, tiyatrocu, yazar gibi farklı kimliklerle son dönemin en popüler isimlerinden olan İclal Aydın Kalbimin Can Mayası ile serinin dördüncü kitabını kaleme almıştır. Geçmiş nesillerin bugüne uzanan yolunu okuyucuya sade dili ile sunmaktadır.

Kalbimin Can Mayası Konusu: Bir aile romanı ile karşı karşıyayız. Dün, bugün ve yarın yaşananlar, bir neslin yolunda kesiştiğinde hikayelerin nasıl değiştiği, geçmişin izlerinin nasıl süre geldiği anlatılır.

Şahıs Kadrosu:

Defne: Amerika’dan dönmüş, otel işletmeciliği yamaktadır. Geçmişi geride bırakıp yeni bir hayat kurmuştur.

Sadık Bey: Artık yaşlanmıştır ve zatürre sebebiyle hayatını kaybeder.

Kalbimin Can Mayası Roman Özeti

Kalbimin Can Mayası ile Sadık Bey ve kızlarının öyküsü Ayvalık’ta kaldığı yerden devam ediyor. Kitap, bir yazarın en yakın çocukluk arkadaşının vefatı sonrası yazdığı bir köşe yazısıyla başlar. Bu yazı, aileyi oldukça fazla etkiler. Hele ki Türkan köşe yazısından çok etkilenir. Çünkü iki gencin yıllar önce Türkan’a olan aşkının itirafına yer verilmektedir.

Olaylar bu sefer Defne’nin anlatımıyla, onun iç dünyasını ortaya koymuştur. Onun iç dünyası karşımıza çıkmaktadır. Defne Amerika’dan bir kalp acısıyla dönmüş, olgunlaşmış ve artık kendi ayaklarının üzerinde durmayı öğrenmiştir. Nevşehir’de bulunan otelde işletmecilik yapmaktadır ve bu otel, Amerika’da tanıdığı Kaan’ın ailesinindir.

Aynı zamanda Defne Amerika’dayken yıllardır görüşmediği babaannesiyle yüzleşmiş, bu sayede için az da olsa rahatlamıştır. Annesine yapılan haksızlıkların, çocukken yaşadığı olayların hesabını da bir bir sormuştur. Bu yüzleşmeden bir süre sonra da babaannesini kaybetmiştir. Ardından babasının karısı ve kızı Kiraz ile tanışmış, aslında olayların bir de diğer tarafından dinleyip değerlendirmeye çalışmıştır. Bu sayede geçmişe dair bütün hesapları kapatmıştır. Özlediği tek şey ise kendisini terk eden Ömer’dir.

Kartal ve Türkan kızlarının kendilerinden uzakta yaşamasına pek alışamazlar. Fakat onun durgun hallerinin başka şeye işaret olduğunu sezinlerler. Kararına saygı duyarlar. Türkan’a dair bütün detaylar da bu kitapta aydınlığa kavuşur. Aile Nevşehir’de birleşse de bazı talihsizlikler yaşanır. Sonunda aile yine Ayvalık’ta toplanır. Sadık Bey defnedilecektir ve sürpriz şekilde Ömer de çıkıp gelir. Kitap yine aynı yazarın yazısı ile bitirilir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?