Kahvede Şenlik Var Tiyatro Özeti – Sabahattin Kudret Aksal

  • 23 Haziran 2018
  • 2.158 kez görüntülendi.

OYUN: KAHVEDE ŞENLİK VAR

YAZAR: SABAHATTİN KUDRET AKSAL

TÜRÜ: Tiyatro

ÖNEMİ: 1965-1966 yıllarında sezonun en başarılı oyunu görülüp ödül alan önemli bir eserdir.

KONUSU: Bir kadınla erkeğin evlilik üstüne konuşmaları ve hayali bir evlilik yaşamaları tiyatronun konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Garson: Yazarın sözcüsü olan şahıstır, seyirciyi yönlendirir ve oyuna hız verir. Çift arasında bağlantıyı kuran kişidir.

Erkek: Evlilikte mantığa önem veren, kadını bir süs eşyası gibi gören, onu bir övünme aracı olarak algılayan bir kişidir.

Kadın: Aşka önem veren, düş kurmayı seven, güzel eve ve eşyalara sahip olmayı isteyen bir kişidir.

ÖZET:

Denize yakın, yüksek bir kır kahvesinde evliliği çıkar ilişkisi olarak gören bir erkek ve bir kadın sohbet ederler. Buluşmalarından önce zorlu bir yoldan gelirler. Erkek kadını beklerken kahvedeki garsona, kadına karşı kendisini övmesini ister. Erkek bu bölümde uyuklamaya başlar ve bir süre sonra da kadın gelir. Garsonla sohbet eden kadın da kendisinin övülmesini ister ve garsona özelliklerini anlatır. Garson erkeği uyandırır. Kadın ve erkek konuşmaya başladıklarında çok farklı karakterde olduklarını görürler. Kadın ve erkek de evliliği toplumun isteği üzerine yaptıklarında hemfikirdirler. Toplum içinde benliklerini kazanmak için evlenmek zorundadırlar. Kahvede uzun uzadıya evlilik hakkında tartışma yapan kadın ve erkek, kahveden evli olarak çıkarlar. Kahvede kimse olmamasına rağmen garson araya girer ve hayali kalabalık içinde düğün yapılır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?