Jön Türk Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

 • 06 Kasım 2017
 • 6.794 kez görüntülendi.
Jön Türk Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Jön Türk Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Yazar Ahmet Mithat Efendi on yıl aradan sonra Jön Türk eseri ile kalemi eline almıştır. Eser 2. Abdülhamit Döneminin baskılı ve zulümlü devrini konu almaktadır. Jön Türk eseri hakkında bir çok fikir ve söylenti vardır. Çünkü yazar Ahmet Mithat Efendi 2.Abdülhamit’e büyük sadakat ile bağlıdır bu sebeple sadakate rağmen böyle bir konuyu ele alıp , roman haline getirmesi edebiyat dünyasında ses getirmiştir.

YAZAR : Ahmet Mithat Efendi

ÖNEMİ: Aşk öyküsü içerisinde siyasal olaylara da değinen bir yapısının olması nedeniyle önemli bir romandır. Tanzimat Dönem yazarı olan Ahmet Mithat Efendi bu eseri ile oldukça dikkat çekmiştir. 2. Abdülhamit Dönemi’ne ışık tutan bir eserdir.

TÜRÜ: Roman (Siyasal-Aşk)

KONUSU: Ceylan’ın Nurullah’ı elde etmek için oynadığı oyunlar neticesinde yaşadığı hazin son ve Nurullah’ın yaşadığı sürgünler romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nurullah: Romanın ana şahsıdır. Batı kaynaklı olan ve düşünce yapımıza uygun olmayan yaşantıyı reddeden bir tiptir, ideal bir tiptir. Ceylan’ın oyununa gelmez ve mutlu bir aile peşinde koşar.

Ceylan: Her tür entrikayı tasarlayan alafranga bir tiptir. Başkalarının hayatını da karartmaya çalıştığı gibi, kendisi ihtiraslarının kurbanı olmuş ve intihar etmiştir.

Jön Türk Roman Özeti

Kâşif Bey’in oğlu Nurullah ile Dilşinas Hanım’ın kızı Ahdiye’nin düğün gecesinde Nurullah asılsız bir ihbar üzerine tutuklanır ve Akka’ya sürülür. Nurullah’ın komşuları Ceylan, düğünden önce Nurullah’a afyon içirerek uyutmuş ve geceyi onunla geçirmiştir. Aşkından dolayı karnındaki çocuğu da düşünen Ceylan, hem Nurullah’ı başkasına kaptırmak istemez ve babasının evindeki pek çok yasak kitabı Nurullah’ın evine bırakır. Nurullah düğün gecesi bu kitaplar yüzünden tutuklanmıştır. Akka’ya hapishaneye yerleşen Nurullah, burada tanıştığı Rıfkı Bey sayesinde siyasi olarak bilinçlenmiştir. Ceylan ise çocuğunu gizlice doğurur ve bir sütanneye verir. Nurullah daha sonra İskenderiye’ye kaçar ve tüm ailesini, kayınvalidesini ve eşini de oraya aldırtır. Ceylan ise cinnet geçirerek kendini yakar. Ülkede ise genel af çıkar.

Tanzimat Dönemi Eser Özetleri

Ahmet Mithat Efendi Tüm Eser Özetleri

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Nurten Karagüven dedi ki:

  Gayet güzel ama metin içerisinde şahıs isimleri de renkli yazılsaydı ve metnin tam can alıcı , yani genelde sorulan kısmı tespit edilip belli edilseydi daha güzel olurdu , emeğinize sağlık teşekkürler .. ?

  1. ahmet dedi ki:

   Bundan sonraki çalışmalarımızda bu konuya da dikkat etmeye çalışacağız.

 2. Mikail dedi ki:

  Gayet güzel emeğinize sağlık…

 3. Anıl Ayar dedi ki:

  Gayet güzel anlatılmış.

 4. Anıl Ayar dedi ki:

  Özet gayet güzel anlatışmış.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.