Jön Türk Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

 • 06 Kasım 2017
 • 5.547 kez görüntülendi.
Jön Türk Roman Özeti – Ahmet Mithat Efendi

Jön Türk Roman Özeti

Jön Türk roman özeti ile tekrar birlikteyiz. Her gün yeni bir eser özeti ile uyanmak isterseniz lütfen mobil uygulamamızı indirip kullanın.


ROMAN: JÖNTÜRK

YAZAR : AHMET MİTHAT EFENDÎ

ÖNEMİ: Aşk öyküsü içerisinde siyasal olaylara da değinen bir yapısının olması nedeniyle önemli bir romandır.

TÜRÜ: Siyasal-Aşk

KONUSU: Ceylan’ın Nurullah’ı elde etmek için oynadığı oyunlar neticesinde yaşadığı hazin son ve Nurullah’ın yaşadığı sürgünler romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nurullah: Romanın ana şahsıdır. Batı kaynaklı olan ve düşünce yapımıza uygun olmayan yaşantıyı reddeden bir tiptir, ideal bir tiptir. Ceylan’ın oyununa gelmez ve mutlu bir aile peşinde koşar.

Ceylan: Her tür entrikayı tasarlayan alafranga bir tiptir. Başkalarının hayatını da karartmaya çalıştığı gibi, kendisi ihtiraslarının kurbanı olmuş ve intihar etmiştir.

JÖN TÜRK ROMAN ÖZETİ

Kâşif Bey’in oğlu Nurullah ile Dilşinas Hanım’ın kızı Ahdiye’nin düğün gecesinde Nurullah asılsız bir ihbar üzerine tutuklanır ve Akka’ya sürülür. Nurullah’ın komşuları Ceylan, düğünden önce Nurullah’a afyon içirerek uyutmuş ve geceyi onunla geçirmiştir. Aşkından dolayı karnındaki çocuğu da düşünen Ceylan, hem Nurullah’ı başkasına kaptırmak istemez ve babasının evindeki pek çok yasak kitabı Nurullah’ın evine bırakır. Nurullah düğün gecesi bu kitaplar yüzünden tutuklanmıştır. Akka’ya hapishaneye yerleşen Nurullah, burada tanıştığı Rıfkı Bey sayesinde siyasi olarak bilinçlenmiştir. Ceylan ise çocuğunu gizlice doğurur ve bir sütanneye verir. Nurullah daha sonra İskenderiye’ye kaçar ve tüm ailesini, kayınvalidesini ve eşini de oraya aldırtır. Ceylan ise cinnet geçirerek kendini yakar. Ülkede ise genel af çıkar.


 • Okumuş olduğunuz bu özetle ilgili lütfen yorum yapmayı unutmayınız.
 • Ayrıca Playstore’den mobil uygulamamızı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Mobil Uygulamamızı indirin.

 • Ayrıca diğer Tanzimat dönemi eser özetlerini de bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Tanzimat Dönemi Eser Özetleri

 • Eğer sadece Ahmet Mithat Efendi’nin diğer eserlerini okumak için lütfen tıklayın.

Ahmet Mithat Efendi Tüm Eser Özetleri

 • Son olarak, lütfen okumuş olduğunuz eser özetleriyle ilgili kısa da olsa bir yorum yazınız. Yazacağınız yorumlar bizler için birer çalışma tetikleyicisidir. Unutmayın ki eserozetleri.com sizler için özgün içerikler üretmek için çalışmaktadır.

Sevgiler ve saygılarımızla, esen kalınız.

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nurten Karagüven dedi ki:

  Gayet güzel ama metin içerisinde şahıs isimleri de renkli yazılsaydı ve metnin tam can alıcı , yani genelde sorulan kısmı tespit edilip belli edilseydi daha güzel olurdu , emeğinize sağlık teşekkürler .. ?

  1. ahmet dedi ki:

   Bundan sonraki çalışmalarımızda bu konuya da dikkat etmeye çalışacağız.

 2. Mikail dedi ki:

  Gayet güzel emeğinize sağlık…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up