Jane Austen Gurur ve Önyargı Özeti

  • 17 Aralık 2021
  • 14 kez görüntülendi.

Jane Austen Gurur ve Önyargı Özeti

Jane Austen Gurur ve Önyargı özeti, kitap okumayı sevenlerin en çok araştırdığı konulardan birisi olmaktadır. Dünya Edebiyatının klasik eserlerinden birisi olan Gurur ve Önyargı adlı eserin orijinal adı ise Pride and Prejudice olmaktadır.

Dünya çapında en çok okunan romanlardan birisi olan Gurur ve Önyargı isimli kitabı ise ünlü İngiliz yazar Jane Austen kaleme almıştır. İlk olarak İngiltere’de 1813 yılında yayınlanan ünlü roman, Türkiye’de ise ilk olarak Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından, Hasan Ali Yücel Klasikler dizisinden çıkan çevirisi ile yayınlanmıştır.

İlginizi Çekebilir – İstanbul Hatırası Özeti

Gurur ve Önyargı Özet

Dünya Edebiyatının en önemli eserlerinden birisi olan Gurur ve Önyargı, aynı zamanda en çok satılan romanlar arasında da yer almaktadır. Tanınmış yazar Jane Austen tarafından yazılan Gurur ve Önyargı özet olarak, 19. yüzyılda yaşanan sınıf farklarını ve kadınların maruz kaldığı ataerkil bakış açısının kadınlar üzerindeki etkisine odaklanmaktadır.

Aynı zamanda romanda kız kardeşlik kavramı ve kardeşler arasındaki ilişkilerde ele alınmaktadır. Gurur ve Önyargı özellikle kadınların evlilik konusunda söz hakkı olmamasını ve miras haklarından mahrum bırakılması sorunlarına da, çarpıcı bir dille değinmektedir. Jane Austen’in genel olarak kadınların yaşadıkları zorlukları anlattığı ünlü kitabında, o zamanda sergilediği cesaretli duruşu ve hivic yeteneği de romanda kendini göstermektedir.

Feminist bir yazar olarak kabul edilen Jane Austen’in yazdığı Gurur ve Önyargı kitabında toplumsal eleştirilerin yanı sıra aşk hikâyelerine de yer verilmektedir. Ünlü romanın konusunda ise Netherfield’te yaşayan 7 kişilik bir ailenin yaşantısı anlatılmaktadır. Yedi kişilik bir aile olan Bennet ailesinin annesinin en büyük arzusu ise kızlarını zengin birileri evlendirmektedir.  Gurur ve Önyargı isimli romanda, anne Bennet ise bu konuda elinden gelen her şeyi yapmaktadır.

Gurur ve Önyargı Karakterleri

Dünya genelinde en sevilen romanlardan birisi olan Gurur ve Önyargı karakterleri genellikle zengin olan kesimin, taşra kesimi ile olan ilişkilerine odaklanmış bulunmaktadır. Buna bağlı olarak romanda yer alan başlıca karakterler ve özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Elizabeth Bennet

Bennet ailesinin 5 kızından en büyüğü Elizabeth Bennet olup, aynı zamanda Elizabeth romanın baş kadın kahramanıdır. Elizabeth Bennet, yani kısa adı ile Lizzy çok eğlenceli, zeki ve güzel bir kızdır. Bu nedenle annesinin ve kardeşlerinin görgüsüz ve basit tavrılarından oldukça şikayetçidir. Annesinin evlilik baskıları ise Lizzy’nin hiç hoşuna gitmemekte ve para için değil sadece aşk için evlenmeyi istemektedir.

Jane Bennet

Bennet ailesinin en sevimli kızı olan Jane Bennet, aynı zamanda çok nazik ve iyimser olan bir kızdır. Elizabeth’in keskin diline ve asi doğasına karşın Jane çok yumuşak başlı ve şefkatli bir kızdır. Anne Bennet kızlarından birisi ile evlendirmek istediği aristokrat ve çok zengin olan Charles Bingley ise daha ilk görüşte Jane’e aşık olacaktır ama araya girenler yüzünden ondan bir müddet uzaklaşacak ve gerçeği anlayınca da, Jane’le evlenecektedir.

Fitzwilliam Darcy

Gurur ve Önyargı romanında baş karakterlerinden birisi olan Fitzwilliam Darcy, çok zengin ve toprak sahibi olan bir beydir. İlk başlarda Elizabeth’e karşı ilgisiz gibi dursa da, daha sonra Lizzy ile evlenecektir. Jane ile Bingley’in evlenmesine ilk başta mani olan da Darcy olacaktır.

Charles Bingley

Charles Bingley, Gurur ve Önyargı kitabının ana karakterlerinden birisi olup, anne Bennet’in kızlarını evlendirmek için göz diktiği en gözde damat adayıdır. Charles Bingley ise Jane Bennet’ı ilk görüşte çok sevecektir. Mizaç ve karakter olarak da çok benzeyen bu ikili bir çok sorundan sonra mutlu bir evlilik yapacaktır.

Sonuç

Ünlü İngiliz yazar Jane Austen tarafından kaleme alınan Gurur ve Önyargı romanı, sonuç olarak kadınların her devirde yaşadıkları zorlukları farklı bakış açıları tarafından gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda sosyal hayatta insanların sınıf farklılıkları ve bunun birbirlerine etkileri de, sade ve etkileyici bir dille anlatılmaktadır.

Video Kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?