Jack London Martin Eden Özeti

  • 16 Aralık 2021
  • 55 kez görüntülendi.

İçindekiler

Jack London Martin Eden Özeti

Jack London Martin Eden özeti, dünya genelinde en çok araştırılan konulardan birisi olmaktadır. Dünya Edebiyatının en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilen Martin Eden romanı, 1909 yılında ünlü Amerikalı yazar Jack London tarafından kaleme alınmıştır. Ünlü romanda bir işçi olan romanın başkarakterlerinden Martin Eden’in yaşadığı zorluklar ve yazar olma mücadelesi gözler önüne serilmektedir.

Dünya çapında en çok okunan kitaplardan birisi olan Martin Eden, günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır. Sosyalist bir yazar olarak bilinen Jack London, bu eserinde ise romanının başkarakteri olan Martin Eden’i işçi sınıfından olmasına rağmen bireyci bir bakış açısına sahip olarak anlatmıştır. Ünlü romanda Martin Eden, sadece kendi gelişimi ve kendi rahatı için çalışan bir tutum sergilemektedir.

İlginizi Çekebilir – İnce Memed 1 Özeti

Martin Eden Özet

Jack London’a ait olan Martin Eden özeti itibari ile genç bir işçinin tüm hayatı ve işçi sınıfından gelmesinin ona yaşattığı zorluklar anlatılmaktadır. 20. yüzyılın başlarında geçen romanda, Oakland’da yaşayan Martin Eden’in hayatı anlatılmaktadır. Martin Eden işçi olmasının da getirdiği zorluklarla elit kısma geçebilmeyi arzulamakta ve bu yönde kendini geliştirmeye çalıştırmaktadır.

İşçi sınıfının yaşadığı hayattan kurtulmak isteyen Martin Eden bu nedenle yazar olmaya karar vermiştir. Bu yolda ise karşısına zengin bir aileye mensup olan Ruth Morse çıkmıştır. İkisi de birbirine aşık olmuştur. İki sene beraber olan çift Ruth’un ailesinin Martin’i küçümsemesi ve işçi olmasından dolayı istememesi sonucunda ayrılmıştır.

Bir türlü yazılarını hiç bir yere beğendiremeyen Martin ise bunun üzerinde daha çok zengin kesime karşı nefret duymuş ve daha çok çaba göstermeye başlamıştır. En sonunda yazdıklarının basılması ile birlikte çok ünlü ve zengin bir yazar olmayı başarmıştır. Ünlü ve zengin olduktan sonra ise büyük bir boşluğa düşerek, intihar etmiştir.

Martin Eden Karakterleri

Dünya Edebiyatının en iyi romanları arasında, en üst sıralarda bulunan Martin Eden karakterleri de, ünlü yazar Jack London’un kendi düşüncelerini en güzel şekilde yansıttığı kişiler olmaktadır. Buna bağlı olarak Martin Eden karakterleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Martin Eden

Kitabın başkarakteri olan Martin Eden, işçi sınıfından olan ve yazar olmayı arzulayan bir adamdır. Martin Ruth Morse’ye aşık olduktan sonra ise hayatı değişecek ve Rosa’ya layık olmak için kendini geliştirmeye başlayacaktır. Yazarlık yolunda Martin’in karşısına bir çok zorluk çıkacak ve yazdıklarının hiç biri yayınevleri tarafından kabul edilmeyecektir.

Martin Eden ise bütün bu olumsuzluklara rağmen en sonunda yazdıklarını bastırmayı başaracaktır. Çok ünlü bir yazar olan Martin Eden, herkesin ona ilgi göstermesine ve ünlü bir yazar olmasına rağmen hiç bir hissetmemeye ve yaşamdan zevk almamaya başlayacaktır. İnsanların sadece ona ününden dolayı ilgi gösterdiğini anlayan Martin Eden, en sonunda büyük bunalıma girecektir.

Ruth Morse

Martin Eden isimli romanın ana kadın karakteri olan Ruth Morse, Martin’in görür görmez aşık olduğu bir kadındır. Ruth burjuva olan bir aileden gelmekte olup, aynı zamanda kendini geliştirmiş bir üniversite öğrencisidir. Martin Eden’e bazı konularda yardım eden Ruth sonunda ona aşık olduğunu anlayacaktır.

Evlenmeye karar veren çift kısa süre sonra nişanlanacaktır. Daha sonraları ile Ruth’un çok zengin olan ailesi, Martin fakir ve alt tabakadan olduğu için Ruth ile olan evliliklerini engelleyecektir. Bunun üzerine Ruth Martin’den ayrılacaktır. Martin ünlü bir yazar olduğunda Ruth ona tekrar dönmek istese de, bunu asla Martin Eden kabul etmeyecektir.

Sonuç

Ünlü Amerikalı yazar Jack London’un en iyi ve en çok okunan romanlarından birisi olan Martin Eden sosyalizme karşı bireyciliği tercih eden bir karakterin nasıl bir hayata süreklendiği üzerine vurgular yapmaktadır. Aynı zamanda makinelere karşı olan bir eleştiride romanda sıklıkla okuyucunun karşısına çıkmaktadır. Romanın esas teması ise Martin Eden etrafından dönen ve sosyal sınıfın öneminin sürekli olarak alttan vurgulanması olmaktadır.

Video kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?