İvan İlyiç’in Ölümü Özeti – Lev Nikolayeviç Tolstoy

  • 01 Eylül 2021
  • 263 kez görüntülendi.

İvan İlyiç’in Ölümü Özeti – Lev Nikolayeviç Tolstoy

İvan İlyiç ölüm haberini alır ve içsel hesaplaşmalara başlar. 2014 Yılında İletişim Yayınevi etiketiyle çıkan İvan İlyiç’in Ölümü Özeti ve daha fazlasını bu yazıda bulabilirsiniz. Ergin Altay’ın çevirisini yaptığı kitap 146 sayfadır. Kısa bir roman olmasına rağmen oldukça yoğun duygulara odaklanan benzersiz bir Tolstoy romanı.

Türü:

Roman

Önemi:

İvan İlyiç’in ölüme giden yolda yaşadıklarını; içsel dramını okuduğumuz psikolojik bir roman.

İvan İlyiç’in Ölümü Özeti

İvan İlyiç adındaki bir yargıcın ölümü üzerine iş arkadaşları olan yargıçların kendi aralarında sohbet etmesiyle öykü başlar. Adamın ölümünden haberdar olan arkadaşları, kendi aralarında onun boş kalan koltuğundan dolayı rütbe değiştireceğinden, kimisi bu vasıtayla daha iyi bir konuma geleceğini, kimisi ise değişecek koltuklardan birine akrabalarını getireceğini düşüncesiyle sevinir.

İvan İlyiç’in yakın arkadaşlarından birisi olan Piyotr İvanoviç adamın evine gider. Cenazeyi ve karısı Praskovya Fiyodorovna’yı görür. Kadın, henüz adamın cenazesi kaldırılmamışken gelen birisine nasıl dul maaşı sahibi olabileceğini sorar. Çünkü, bu kadın para hırsıyla dolu olan bir kadındır.

Öykünün devamı niteliğine sahip olan bölümlerde İvan İlyiç’in ölmeden önceki hayatından söz edilir. İvan İlyiç, dört çocuğa sahip olan bir ailenin ikinci çocuğudur. Çocuklardan birisi bir baltaya sap olamamış, başıboş birisidir. Diğeri ise memuriyeti kazanmış ve hayatına devam eder. Bu çocuklardan en parlak olanı İvan İlyiç’tir. Memurluk yapan ve kendisine yetecek kadar para kazanan bir adamdır. Düzenli ve disiplinlidir, olması gereken her şeyi yerine getirir. Kişiliği sayesinde işinde zamanla yargıç yardımcılığına kadar yükselmiştir.

Bu sırada Fiyodorovna adında bir kadınla tanışır ve beraber zaman geçirmeye başlarlar. İvan arkadaşlarıyla sürekli eğlenen, oyun oynayan, özgürlüğüne düşkün ve eğlenmesini bilen bir kişiliğe sahiptir. Kendisi evlenmeyi düşünmeyen birisi olsa da kadının kendisine aşık olmasından dolayı onunla evlenir. Evlilik durumları başlarda iyi gitse de Fiyodorovna adındaki kadın huysuz birisi çıkar. Küçük olan şeyleri büyütür ve hayatındaki olan tüm olumsuzluklardan kocasını suçlar. Bu durum, aralarında şiddetli tartışmalara sebep olur.

Bu arada çok sayıda çocukları olur. Çocuk sahibi olduktan sonra karısının bakım işi için ondan beklentilere sahip olur. Bu adamın özgürlüğünü kısıtlar ve ilgisiz davranır. Bu seferde karısının hışımlarına uğrar. Aldığı yüksek maaşa rağmen kendini maddi olarak zor durumlarda görür. Bu yüzde gözü makamını ve mevkisini yükseltmektir. Bu yüzden bir araştırma yapar ve farklı bir şehirde iki kat maaşla iş bulur. Tanıdığı insanların sayesinde burada çalışmaya başlar ve evini oraya taşır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?