İstanbul Hatırası Özeti

  • 15 Aralık 2021
  • 85 kez görüntülendi.

İstanbul Hatırası Özeti

İstanbul Hatırası özeti genel olarak Türk polisiye romanıdır. Kitabın yazarı olan Ahmet Ümit, bu roman ile beraber günümüz İstanbul ile birlikte yakın tarih İstanbul tarihi arasında bir hikâye sunmaktadır. Kitabın konusuna bakıldığı zaman Sarayburnu’nda bir ceset bulunur ve cesedin avucunda da antik bir pere bulunur. Cinayet araştırıldığı zaman kişilerin ellerinde eski Bizans sikkesi bulunan kişilerin tek tek öldürüldüğü görünmektedir.

Kişiler bir taraftan katili bulmak isterken İstanbul Hatırası özet uzun kitabında diğer taraftan İstanbul tarihinde bir yolculuğa çıkarlar. Komiser Nevzat, yalnız yaşayan biridir ve kitabın baş kahramanıdır zamanında kızını ve eşini suikast sonrasında kaybeder. Cinayet araştırma görevi verilmiş olan komiser ilk durumda sikkeleri araştırmaktadır ve sonraki adımda o döneme ait olan İstanbul Tarihi karşısına çıkar.

İstanbul Hatırası Özet

İstanbul Hatırası özet bakıldığı zaman kitapta cinayetlerle birlikte tarih göz önüne alınır. Bu cinayetlerin tek bir ortak noktası vardır. Her cinayet üzerinde sikke bulunur ve her bulunan cesette İstanbul tarihinden bir kesit sunulur. Kitap içerisinde işlenen dedektiflik hikayesi ile birlikte bir de aşk hikayesi mevcuttur. Komiser Nevzat ile Rum kadının aşkı bir yanda diğer tarafta komiserin yardımcıları olan Zeynep ile Ali’nin aşk hikay Çeleri anlatılıyor.

Başkomiser Nevzat ile beraber ekibinde bulunan Ali ve Zeynep cinayeti aydınlatmak ile görevlendirilmektedir. İlk olarak cinayet olarak düşünülse de olay bir dizi cinayet olarak ortaya çıkar. Sarayburnu Atatürk heykelinin önünde başlayan cinayet dizisi ile beraber 7 kişinin ölümü ile sona erer. Cinayetin işlenmesinden sonra her ceset İstanbul tarihinde önemli bir yere sahip olan hükümdar ve kralların en önemli eserlerinin birinin yanına bırakır.

Ölen ilk kişi Profesör Necdet Denizel olmaktadır ve Atatürk heykelinin önünde elleri bağlı bir şekilde ölü olarak bulunur. Detaylı araştırma için evlerine giden polisler karısı ile temasa geçer fakat sonuç alamaz. O sırada farklı bir ceset bulunur ve profesör gibi merhumun elinde bir sikke bulunur ve sikke üzerinde Byzantion yazar bu İstanbul’un ilk adı olmaktadır. Sonrasında cesetler teker teker gelir fakat bir sonuca varılmaz.

İstanbul Hatırası Karakterleri

İstanbul Hatırası karakterleri bakıldığı zaman İstanbul hakkında tarihi birçok bilgi bulunur ve sürükleyici bir polisiye roman olmaktadır. Yazarın diğer romanları içerisinde de yer alan Başkomiser Nevzat romanın ana karakterlerden biri olmaktadır. İstanbul Hatırası kahramanları ve özellikleri bakıldığı zaman,

  • Komiser Nevzat, ana karakterdir ve yapılmak istenen suikast sonucunda eşini ve kızını kaybetmiştir. Nevzat karakteri orta yaş üzerinde babacan bir polis olmaktadır. Komiser Nevzat patlama sonucunda kızını ve karısını kaybettiğinde dünyası başına yıkılır aslında genel olarak doğduğu şehre aşıktır.
  • Ali ve Zeynep, komiser Nevzatın yardımcılarıdır, aynı zamanda sürekli olarak barışıp ayrılan çift olmaktadır. Zeynep Başkomiser Nevzat’ın ekibinde kriminoloji uzmanıdır, Ali ise Nevzat’ın yardımcısıdır ve mesleğini seven biridir.
  • Evigenia, komiser Nevzat’ın aşk yaşadığı bir Rum kadın olmaktadır, meyhane işletmektedir.
  • Leyla Barkın, Topkapı müzesinin müdiresi olmaktadır, ilk öldürülen Necdet Deniz’in eski eşi olmaktadır.
  • Demir, Nevzat Komiserin çocukluk arkadaşıdır ve mimardır fakat işini yapmıyor. Çocukluk arkadaşları ile ortak sevdikleri olan Handanla evli olmaktadır.
  • Adam Yezdan, Hakkari’li aşiretin oğludur, kuyumculuk işi ile ticaret yapar, işini büyütünce inşaat işiyle ilgilenmeye başlar.

İstanbul Hatırası Sonuç

İstanbul Hatırası eserinin türü bakıldığı zaman içeriğinde Sarayburnu’ndaki Atatürk heykeli, Yedikule Surlarındaki Altın Kapı, Konstantin Sütunu, Ayasofya, Süleymaniye Camii, Topkapı Sarayı, Mimar Sinan’ın Türbesi ile Kurtuluş’taki Despina Meyhanesi gibi birçok özel alan bulunmaktadır. Bunun dışında genel olarak cinayetlerin sebebi araştırılan bir polisiye romandır.

İstanbul Hatırası PDF bakıldığı zaman Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan polisiye romanı içerisinde İstanbul tarihi hakkında birçok bilgi vermektedir. Birbiri ardına işlenen seri cinayetler, İstanbul tarihi hakkında bilgiler ve olaylar çözülmeye başlanırken Nevzat ile arkadaşlarının konuları işlenmektedir.

Kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?