İskendername Mesnevi Özeti | Ahmedi

  • 22 Mayıs 2019
  • 240 kez görüntülendi.
İskendername Mesnevi Özeti | Ahmedi

İskendername Mesnevi Özeti | Ahmedi

Ahmedi , Germiyanlı musâhib şairler içinde eserlerinin fazlalığı ve sanatı bakımından en önde gelenidir. Eser , 1390 yılında mesnevi nazım biçimi ile kaleme alınmıştır.

TÜRÜ :  Mesnevi

YAZAR : Tâceddîn İbrâhîm bin Hızır Ahmedî

KONUSU:  İskender’in tarihi , dünya tarihi ,  psikoloji, ilahiyat, kozmoloji, astronomi, astroloji gibi konuları ele almıştır. Osmanlı devletlerininde tarihini anlatmıştır. Aynı zamanda Hz.Peygamber’den başlayarak Emeviler, Abbasi’ler den de bahsetmektedir.

ÖNEMİ: Eser, İskender Roması’nın Osmanlı edebiyatındaki bir versiyonu olarak görülmektedir. Dünya tarihinden de kesitler vermektedir.

İskendername Mesnevi Özeti

Yunan prensi olan İskender, Aristo’nun ilmi ile yedi yaşından itibaren yetiştirilmiştir. On beş yaşında tahta çıkmıştır. Rüyasında, bir meleğin verdiği Allah’ın kılıcı ile; dünyayı hakim olmak için ordusunun başına geçer ve fethe çıkar. İran ve Turan’ı fetheder. İran Şah’ının kızı Roxana ile evlenir. Gazne hükümdarının Gülşah adında ki kızını sever ve ülkeyi ele geçirir. Daha sonra Hindistan’ı fetheder ve Hint Prensesi Şah Banu ile evlenir. Dokuz Oğuzlarla karşılaşır çeşitli kavimleri emri altına alır. Ruslara galip gelir. Azerbeycan da bir kavmi Yecüc ve Mecüc’ün elinden kurtarmak için bir set (sedd-i iskender )yaptırır. Kendisini öldürmeye gelen devleri öldürür. Mısır’ı ele geçirip İskenderiye şehrini kurar. Kabe ve Kudüs’ü ziyaret eder. Bir süre sonra hastalanır. Tüm çabalara rağmen genç yaşta ölür.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.