İskender Romanı Özeti | Elif Şafak

  • 07 Eylül 2018
  • 1.497 kez görüntülendi.
İskender Romanı Özeti | Elif Şafak

İskender Roman Özeti – Elif Şafak

İskender, Elif  Şafak tarafından kaleme alınan güzel romanlardan biridir. Roman, özellikle kapak fotoğrafıyla bir hayli gündem olmuştu ilk çıktığı zamanlarda. Çünkü İskender romanı kapağındaki erkek aslında Elif Şafak‘ın kendisidir. Ayrıca Elif Şafak diğer romanlarında olduğu gibi bu romanında da İngilizceyi tercih etmiştir. Yazar, İskender romanını önce İngilizce yazmış ve sonradan Türkçeye çevirtmiştir. Dilerseniz kapak fotoğrafına tekrar bakalım:

İskender Romanı Özeti | Elif Şafak

İskender romanında Elif Şafak’ın verdiği poz

İskender Romanı Özeti | Elif Şafak

Elif Şafak

ROMAN: İSKENDER

YAZAR: ELİF ŞAFAK

ÖNEMİ: Türkiye’den Londra’ya göç eden bir aile üzerinden göçmenlerin durumunu anlatması bakımından önemli bir romandır.

TÜRÜ: Sosyal – psikolojik bir romandır.

KONUSU: Babasını kaybeden İskender’in namus davası uğruna annesini öldürme girişimi ve hapiste uzun yıllar kalması romanın ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

İskender: Romanın ana kahramanıdır. Başına buyruk bir yapısı vardır. Annesini öldürmek istese de yanlışlıkla annesinin ablasını öldürür.

Âdem: İskender’in babasıdır. İhtiraslarının peşinde koşan bir adamdır. Karısını başka bir kadınla aldatır ama yıkıma uğradığı için intihar eder.

Pembe: İskender’in annesidir. Kocası ölünce başka bir erkekle ilişki kurar. Roksana: Âdem’in ölümüne neden olan kadındır. Para düşkünü bu kadın, Adem ile yasak bir ilişki yaşar.

İSKENDER ÖZETİ:

Âdem’in abisi Urfa’da askerdir. Urfa’ya abisini ziyarete gittiğinde köpekler tarafından kovalandığı sırada gördüğü Cemile adlı köylü kızına aşık olur. Onunla evlenmek istese de Cemile’nin daha önce kaçırıldığını, getirildikten sonra da namus için dul ve yaşlı biriyle evlendirildiğini öğrendiğinde bundan vazgeçer ve Cemile’nin kardeşi Pembe ile evlenir. Pembe ile Cemile Londra’da yaşamaya başlarlar. Üç çocukları vardır: Başına buyruk bir tip olan İskender, hayalperest Yunus ve burnu havalarda olan Esma. Âdem burada karısını Roksana ile aldatmaya başlar. Zengin erkeklerle düşüp kalkan Roksana için her şeyi göze alır ve kendisini bırakıp gitmesiyle Âdem intihar eder. Karısı Pembe ise Elias adlı dul bir adamla aşk yaşamaya başlar. Bu ilişkiden haberi olan İskender’in amcası İskender’e namusunu temizlemesi gerektiğini söyler. İskender ise annesi sanarak Cemile’yi öldürür. Hapiste uzun yıllar kalan İskender’in ise Cemile’yi öldürdüğünden haberi yoktur, annesinin katili olduğunu düşünür. Hapisten çıkınca gerçeği öğrenen İskender, annesinden af dilemek için köye gider ama annesi ölmüştür.


Elif Şafak‘a ait diğer eser özetlerini ve eser alıntılarını okuyabilir ve android uygulamamızı hemen indirip kullanabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.