Irazca’nın Dirliği Roman Özeti – Fakir Baykurt

  • 18 Mayıs 2018
  • 2.446 kez görüntülendi.
Irazca’nın Dirliği Roman Özeti – Fakir Baykurt

ROMAN: IRAZCA’NIN DİRLİĞİ (YILANLARIN ÖCÜ ÜÇLEMESİ)

YAZAR: FAKİR BAYKURT

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Yılanların Öcü adlı üçlemenin ikinci kitabı olması açısından önemlidir.

KONUSU: Muhtar ve muhtarın oğlu Cemal, Haceli ve kardeşi Ömer’in Bay- ram’a yaptıkları zulümler ve Bayram’ın kendisiyle gelmeyen annesi Irazca’yı köyde bırakarak Burdur’a göç etmesi romanın konusudur.

YILANLARIN ÖCÜ ÜÇLEMESİ KİTAPLARI:

  1. Yılanların Öcü
  2. Irazca’nın Dirliği
  3. Kara Ahmet Destanı

ŞAHIS KADROSU:

Irazca: Yılanların öcü üçlemesinin kahramanı Irazca, sözünü dinleten yaşlı bir kadındır. Oğlunu yönlendirir. Onun bu baskın tavrı üçlemenin sonuna doğru kaybolur.

Bayram: Irazca’nın oğludur. Annesinin sözleriyle hareket eden ama yine de gözü kara bir erkektir. Köyde yapılanlara boyun eğmez ve canı pahasına ailesini korur.

Ahmet: Bu romanda ana olayları yaşayan çocuktur. Bayram’ın oğludur. Burdur’a taşındıklarında ailesi onun okuyarak büyük adam olacağını düşünür.

ÖZET:

Yılanların Öcü romanındaki Bayram’ın anası Irazca ev yapım olayını kaymakama kadar taşır ve kendi lehine karar çıkartır. Ancak Irazca yılanların her daim yılanlık yapacaklarını düşünmektedir. Dediği gibi de olur. Muhtarın oğlu Cemal ile Haceli’nin kardeşi Ömer, Irazca’nın torunu Ahmet’e kötülük yapmak isterler. Ahmet, Ömer’i bıçakla yaralar. Ömer’in ve Cemal’in yaptıkları karşılıksız kalmaz ve hapse atılırlar. Muhtar’ın girişimleri ile hapisten çıkan Ömer ve Cemal, tekrardan Bayram’ın öldüresiye dövülmesi olayına karışırlar. Hatta bu sefer Ömer ve Cemal’i kendi oğlu olmasına bakmayan muhtar jandarmaya tutuklatır. Bayram ise aylarca hastanede kalır. Bayram hastaneden çıkınca karısı ve çocuğuyla Burdur’a yerleşir. Ancak Irazca oğlu Bayram’ı korkaklıkla suçlayıp onunla gitmez ve köyde kalır. Bayram ve karısı Haçça şehirde mutlu yaşarken Cemal ve Ömer Irazca’ya köyü zindan ederler.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up