İrade Terbiyesi Özeti – Jules Payot

  • 29 Ağustos 2021
  • 21 kez görüntülendi.

İrade Terbiyesi Özeti – Jules Payot

İrade Terbiyesi Jules Payot tarafından 1894 yılında yazılmış ve hala merakla okunmaktadır. Tembellikten ve isteksizlikten kurtulmak üzerine yazılmıştır. Fransız Profesör Jules Payot kendi hayatından izler taşıyan bu esere büyük önem vermektedir. Başka düşünürlerin fikirlerine de kitapta geniş yer verilmiştir. İrade Terbiyesi özeti ve detaylı bilgileri buradan okuyabilirsiniz. Kitap 2020 yılında Flipper Yayıncılık tarafından basılmıştır ve 208 sayfadır.

Türü:

Kişisel Gelişim

Önemi:

1894 Yılında yazılmıştır ve günümüzde hala en çok okunan kitaplar arasında yer almaktadır. Kitap için Cemil Meriç; “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” demiştir.

Prof. Dr. Ali Fuat Başgil ise; “Mösyö Girard bize bir kitap tavsiye etti ve mutlaka okumamızı söyledi. Bu, Aix-Marseille Üniversitesi Rektörü Jules Payot’un “İrade Terbiyesi” adlı kitabı idi. Ertesi gün şehre inerek kitabı aldım, ihtiyar bir meşenin dibine oturarak okumaya koyuldum. Okudukça içimde tahassür ve nedamet ile karışık müphem bir acı duymaya başladım. Kendi kendime, “Ah bu kitap on sekiz yirmi yaşlarımdayken elime geçmeliydi” diyor ve geciktiğim için üzülüyordum.” demiştir.

İrade Terbiyesi Özeti

Başarısızlığın en büyük sebeplerinden birisi olan irade zayıflığı, her insanın bünyesinde olur. İnsanlar ne yazık ki, bazı şeyler için çabalamaktan hoşlanmaz ve devamlı çaba göstermesi gereken şeylerden kaçınırlar. Kararlı bir iradeye sahip olmak isteniyorsa daima kuvvetli bir çaba gösterilmelidir. Gençlik yıllarının ilk zamanlarında bireylere düzenli bir şekilde zorluklar verilebilir, fakat zamanla gösterilen bu çaba, bir alışkanlık ve süreklilik göstererek yormanın dışında zevk haline gelir.

Geçmişten günümüze değin gençlerin en büyük eksikliği isteksizlik ve çabasızlıktır. Ne yazık ki çaba gösterilmeden mutluluk elde edilmesi mümkün değildir ve her mutluluk az da olsa çabalama gerektirir. Belirli aralıklar ile bile olsa yapacağınız devamlı çalışmalar son derece kıymetlidir. Tembel bireyler, anlık gösterilmiş olan çabalardan sonra uzun uzun dinlenir, ancak bu büyük bir yanlıştır. Belirli hedefler doğrultusunda düzenli ve sürekli çalışmak hedefe ulaşmanızı sağlar. Gösterilmiş olan çabanın amaca yönelik olarak belirlenmesi iradeyi belirler. Bu alanda, nicelikten çok nitelik daha önemlidir. Zihinde oluşan tembellik, öğrenme mekanizmalarında son derece yavaşlamaya sebep verir. Gayret ediyor olmanın amacı, devamlı ve düzenlilik gerektiren biçimlerde çabalamaktır. İnsanın kendisine belirlemiş olduğu günlük sorumlulukları yerine getirebilmek için iradesine hakim olabilmesini sağlar. Bununla beraber, düzenli olarak günlük sarf edilmiş olan çabalar, zamanla alışkanlık kazandırır. Nasıl bir duygu ya da düşüncenin içeride canlanması ve yer edinebilmesi samimiyet kazanarak sürekli olması ve bunu tekrar edebilmesi ile gerçekleşiyorsa, iradeyi güçlendirebilmek daima emek verilen çabadır.

Birey olarak, irade üzerinde kuvvetli hakimiyet sağlayabilmek için, mutlaka yaşama dair planların olması ve bu planların hayata geçirilebilmesi gerekmektedir. Tembelliğin getirmiş olduğu bazı sebepler yüzünden birey, kendini dışarıya salar ve ahlaki açıdan da son derece korunaksız hale gelir. İnsanın gözünün kör olmasına sebep veren ihtiras, beyinin kararmasına yol açtığı gibi insanın durumunu kötü hale getirir. Tüm bunları yapan ihtiras insanlığı elinden alırken, benliğini ve gururunu da kaybetmesine sebep olur. İhtirasa son verilmezse, bu şekilde bir hayvana dönüşerek yaşama devam edilmesine sebep olur.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?