İntibah Kitabının Özeti ve Önemi

 • 02 Ocak 2022
 • 19 kez görüntülendi.

İntibah Kitabının Özeti ve Önemi

İlk tarihi roman Türk Edebiyatında İntibah olarak görülmektedir. Romantizm akımının etkisi görülmekte olup içerisinde Osmanlı kültürüne dair atıflar sıkça gerçekleşmektedir. Bu bakımdan bölümlerin balında divan edebiyatı şairlerine ilişkin beylitler bulunmaktadır.

Kitabın ilk baskısı 1876 yılında gerçekleştirilmiş olup Namık Kemal tarafından yazılmıştır. Ancak müellifi sürgünde olduğu için adından bahsedilmeden piyasaya sürülmüştür. Cumhuriyet ilan edilince, Latin harfleri ile basılmıştır.

İntibah, aynı zamanda Sergüzeşt-i Ali Bey ve Son Pişmanlık adları ile de bilinmektedir. Kitap Kıbrıs’ta bulunan Magosa kalesinde kaleme alınmıştır. Kitapta alınan amaç, Osmanlı Türkçesinin roman yazımı için uygun bir dil olduğunu belirtmektedir.

O dönemde Maarif Vekaleti yayınları denetlemektedir. Müellife danışmadan adını İntibah: Sergüzeşt-i Ali Bey olarak değiştirilmiştir. Bazı kısımları sansür edilmiş olup özgün hali günümüze gelmemiştir.

Zamir Özeti

İntibah Karakterleri Kimlerdir?

İlk tarihi roman arasında olan İntibah içerisinde birçok görevli vardır. Bunlar kısa özellikleri ile beraber şu şekildedir;

 1. Ali Bey: İstanbullu 21 yaşında bir adam olan Ali Bey, ahlaklı ve iyi eğitimli bir kişidir.
 2. Mahpeyker: Hafifmeşrep genç bir kadındır.
 3. Dilaşub: Ahlaklı, genç ve güzel bir cariyedir.
 4. Fatma Hanım: Ali Bey’in annesi rolündedir.
 5. Atıf Bey: Ali Bey’in çalışma arkadaşı rolündedir.
 6. Mesut Bey: Atıf Bey’in dayısı rolündedir.
 7. Abdullah Bey: Suriyeli bir Arap olup çok zengindir.
 8. Hırvat: Ali Bey’i öldürmek için Abdullah Efendi’nin tuttuğu bir kiralık katildir.
 9. Pertev Ağa: Dilaşub’a iftira atması için Abdullah Efendi’nin görevlendirdiği adadır.

Romantizm akımının etkisi görülmekte olan İntibah, Hançerli Hanım öyküsünden esinlenmiştir.

İntibah Konusu Nedir?

İntibah romanının konusu içinde Ali Bey, varlıklı bir ailenin tek çocuğu olup iyi bir eğitim geçirmiştir. 10 yaşına gelene kadar birkaç dil öğrenmiş, 20’li yaşlarında babasını kaybetmiştir. Ardından keyifli, rahat bir hayat sürmüştür.

Ali Bey bir gün Çamlıca’da gezerken, bir kadın ile tanışmıştır. Kadını çekici bulsa da uygun gelmemiştir. Adı Mahpeyker olup Suriye’de kötü işler yaparak zengin olan Abdullah Efendi ile dost hayatına sahiptir.

Ancak Ali Bey’in annesi, oğlunun beğendiği kadını kabul etmez. Bunun üzerine Dilaşup adlı, genç ve güzel bir cariyeyi çağırır. Ne var ki oğlu kabul etmez. Ali Bey bir gün yalıya gitse de Mahpeyker Abdullah Efendi ile buluşmaya gittiği için bulamaz.

Ardından o gelene kadar geceyi yalıda, Mahpeyker’i beklerken geçirmiş, sabah onunla karşılarak kavga etmiş, böylece ayrılmıştır. Sonrasında ise Ali Bey Dilaşup ile ilgilenmeye başlamıştır. İlk tarihi roman olan İntibah içinde Mahpeyker, bundan sonra Abdullah Efendi ile Dilaşup’a karşı plan yapar.

Bir takım olaylar ardından Dilaşup Ali Bey’in paltosunu giyer. Bundan sonra Ali Bey zannedilerek öldürülür. Ali Bey ise bu esnada zaptiyeler ile gelmiştir. Bu durumu kabul etmediği için o da Mahpeyker’i öldürür.

İntibah Fikri Ana Fikri

İntibah (orijinal metin) Osmanlı kültürüne sıkça atıflar bulundurmaktadır. Romanın ana fikri, insanların olaylar hakkında derinlemesine inceleme yapmasına, değerlendirme olmadan karar verme durumunda çoğu kez hata gerçekleştirildiğidir.

Bu nedenle seçimlerin yapılırken bunların neden olacağı sonuçların da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?