İnsancıklar Özeti

  • 12 Aralık 2021
  • 106 kez görüntülendi.

İçindekiler

İnsancıklar Özeti

İnsancıklar özeti iki kişinin birbiri ile mektuplaşmasını anlatmaktadır ve aynı zamanda Dostoyevski’nin yazmış olduğu ilk roman olmaktadır. Kitap içerisinde bulunan karakterler çıkarsız bir şekilde birbirlerine içten bir şekilde destek olmaktadırlar. İnsancıklar modern zamanda alışkın olunamayan ve geçmişte kalan güzellikleri hatırlatan kitaplar arasında.

İnsancıklar kitap konusu bakıldığı zaman kitap boyunca iyilik mi yoksa arasında bir aşk var mı arasında düşünülmektedir. Dostoyevski, İnsancıklar kitabı ile bilinen ve oldukça sevilen bu romanı hızlı bir şekilde tutuldu. Kitap içerisinde bulunan karakterlerin ilk mektuplaşma tarihi 7 Mayıs ve sonuncusu ise 30 Eylül olmaktadır.

İnsancıklar Özeti

İnsancıklar Özeti

İnsancıklar Özet

İnsancıklar özet sıradan ve yoksul olan insanların dayanışmasını en iyi şekilde yansıtan İnsancıklar kitabı, Makar ve Varvara arasında geçiyor. Sürekli olarak birbirleri ile mektuplaşan bu kişiler birbirlerine destek olurlar ve Makar elinde olan az bir varlığı bile Varvara için harcar ve ekonomik sıkıntı içerisine girmekten çekinmemektedir.

Sonunda iki karakterinde tüm kaynakları tükenir ve umutsuzluğa doğru sürüklenirler. Varvara bir süre sonra zengin bir ile tanışır ve sonrasında bu kişi ile evlenmeye kadar verir. İlk başta Makar’da bu duruma olumlu bakar fakat Varvara gittikten sonra onsuz yaşayamayacağını anlar.

Dostoyevski İnsancıklar ne anlatıyor genel konusu roman özelliğini taşır ve yoksulluk batağında olan insanlar ile bu bataktan kurtulmaya çalışan İnsancıklar’ı anlatmaktadır. Dostoyevski roman içerisinde Peterburg’u roman ile inşa eder ve ilk Rus toplumsal romanı olması ile beraber dönemi en iyi ve en başarılı bir şekilde yansıtmaktadır.

İnsancıklar Karakterleri

İnsancıklar romanı genel olarak Rus toplumunun romanı olarak anılır. Romanın ana teması acıma duygusu olmaktadır ve roman içerisinde yazar, günlük hayat içerisinde göz ardı edilmiş olan yoksul insanların halini sempatik bir tarz ile ele almaktadır. İnsancıklar karakterleri şu şekilde özetlenmiştir,

  • Varvara Alekseyavna, insancıldır fakat yabanı bir kısmı bulunur. Alıştığı köşeden kolay kolay ayrılmaz. Kitap içerisinde genellikle Varvara karakterinin geçmişine ve hayatına odaklı bir şekilde ilerlemektedir. Yetim bir Rus kızdır, pak, temiz, kendi imkanları ile kendini yetiştiren biridir. Aklı başındadır, başka kişilerin dertleri ile dertlenen hassas bir kızdır.
  • Makar Alekseyeviç Rus bir memurdur aynı zamanda yaşlı ve fakir bir adamdır. Makar hiç okumamıştır ama duygulu, hisli, eğitim görmemiş fakat gururlu ve duyarlıdır. İçi temiz biridir, kolay kanan ve kolay affeden karakteri bulunur. Kötülükten anlamaz, nefreti bilmez biridir.
  • Bak Bikov, Rus sosyeteden biri olmaktadır, duygusuz, görgüsüz, kaba ve asabi olmaktadır. Cahil ama uyanık, şiddete başvuru yapan, parası olan bir karakterdir.
  • Razaryayev, Rus bir yazardır, yapmacık, duygusuz, maddi kaynak sömürücüsü, duyarsız, iki yüzlü ve yeni yetme biri olmaktadır.

Dostoyevski İnsancıklar kitabı genel olarak roman okuyan insanların entelektüel yönlerine hitap eden bir romandır. Toplumun özellikleri ile rolü, insan psikolojisi, yaşamın amacı, suç, ceza, yoksulluk, ezilen insanlar gibi konuların üzerinde duruyor ve sorular soruyor. İnsancıklar kitabı 216 sayfadan oluşuyor ve tam ismi ile Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından kaleme alınan kurgu romandır.

Sonuç

İnsancıklar kitabı sonucuna bakıldığında kötü bir olay yaşayan Varvara ve akrabasına sahip çıkmaya çalışan, iyi bir hayat yaşaması için tüm imkanlarını kullanan, kötülüklere karşı koruyan, saf bir sevgi ile seven uzaktan akrabası ile mektuplaşırlar.

İnsancıklar Dostoyevski kitabının anlatılışında önemli yer tutan mektupların içerisi ise genel olarak kişilerin günlük yaşantılarındaki olaylarla birlikte kendileri üzerinde bıraktığı izleri ve duyguları içerir. Makar, çekimser ve saygılı bir üslup ile beraber Varvara’ya karşı olan aşkı anlatır.

İnsancıklar kitabı içerisinde anlatılan olay ve kişiler aynı zamanda dönemdeki Petersburg hayatını yansıtmaktadır. Yaşam koşulları, geçinme derdi, yoksulluk gibi olaylar işlenmektedir. Kitabın sonuna bakıldığı zaman Varvara karakterinin zengin bir adam ile evlenmesi ve Makar’ın aciz bir şekilde tek başına kalması ile sonlanır.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?