İnce Memed Eser Özeti – Yaşar Kemal

  • 05 Eylül 2018
  • 5.838 kez görüntülendi.

ROMAN: İNCE MEMED

YAZAR : YAŞAR KEMAL

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Yaşar Kemal’in dünyaca ünlü bir yazar olmasını sağlaması, birçok dile çevrilmiş olması ve Anadolu’da anlatılan eşkıyaların yaşamının okuyucuyla buluşturulması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Eser dört ciltten oluşmuştur ve romanda ağalar, bürokratlar, beyler tarafından ezilen fakir köylülerin yaşamı, yapılan zulümlere karşı koyan İnce Memed adında bir eşkıyanın efsanevi yaşamı anlatılmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

İnce Memed: Romanın ana kahramanıdır. Küçükken babasını kaybetmiş annesi ile köyde yaşamaya başlamıştır. Abdi Ağa’nın zulmünden kaçarak köyden ayrılmıştır. Abdi Ağa’nın yeğenini öldürdükten sonra dağlara çıkıp eşkıya olmuştur. Halka kan kusturan ağalara düşman bir şahıstır. Abdi Ağa’yı da öldürür. Romanın her cildinde ağalarla savaşıp onları öldürmesine rağmen, kurulan düzeni bir türlü değiştirememiştir.

Hatçe: İnce Memed’in çocukluktan beri sevdiği kızdır. Beraber büyümüşlerdir. Abdi Ağa onu yeğeniyle zorla nişanlar. Hatçe ise Memed ile kaçar. Yakalanınca jandarma tarafından tutuklanır. Jandarmalarla bir çatışma sırasında vurularak ölür.

Iraz: Hatçe’nin hapishanede tanıştığı kadındır. Kocasının ölümünden sonra çok zor günler geçirmiştir. Oğlunun katilinin evini ateşe verdiği gerekçesiyle tutuklanmıştır.

Döne: İnce Memed’in anasıdır ve oğlu Memed ile yoksullukla ve Abdi Ağa’yla mücadele etmiştir. Abdi Ağa Döne’yi döve döve öldürür.

Abdi Ağa: İnce Memed’in en büyük hasımdır. Köylüye kan kusturan merhametsiz bir ağadır. İnce Memed bu şahıs nedeniyle dağlara çıkar ve eşkıya olur. İnce Memed tarafından öldürülür.

İnce Memed Eser Özeti

Küçük yaşta babasını kaybeden Memed, annesi ile Değirmenoluk köyünde yoksullukla mücadele etmektedir. Abdi Ağa ise sürekli olarak annesini ve kendisini dövmektedir. Memed bu zulme dayanamayınca köyden kaçar ve Kesme Köyü’nden Süleyman’a sığınır. Abdi Ağa tarafından tekrar köye getirilse de Memed kasabaya gittiğinde eşkıya olan Koca Ahmet ile tanışır. Buradaki hayat Memed’i çok etkiler. Abdi Ağa ise yeğenini Memed’in sevdiği Hatçe ile evlendirmek ister. Memed Hatçe’yi kaçırır. Abdi Ağa’yı yaralar, yeğenini de öldürür. Çetelere katılan Memed bu olaydan sonra eşkıya olur. Hatçe, Abdi Ağa’nın ayak oyunları ile tutuklattırılır ve hapse atılır. Hatçe’yi Memed yeniden kaçırır. Hatçe doğum yapar ancak jandarmalarla çıkan çatışmada öldürülür. Memed ise köye gelerek Abdi Ağa’yı öldürür.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?