İnce Memed 1 Özeti

  • 14 Aralık 2021
  • 223 kez görüntülendi.

İçindekiler

İnce Memed 1 Özeti

İnce Memed 1 özeti genel olarak Cumhuriyet’in ilk senelerinde rastlayan bir isyan öyküsünü konu almaktadır. Anadolu halkının cahilliği, geri kalmışlığı ve köy halkının sefaleti ile ağaların tüm yöreye hakimiyeti gözler önüne serilmektedir. Toroslar’dan Akdeniz bölgesine kadar uzanan Dikenliözü bölgesindeki beş köyden birisi Değirmenoluk olmaktadır ve tüm olaylar bu yerde geçer. İnce Memed 1 kitabına bakıldığı zaman, en yüksek makamlarda bile kimseye haksızlık yapılmaması gerekmektedir.

İnce Memed 1 Özeti

İnce Memed 1 Özeti

İnce Memed kısa özet konusunda genel özete bakıldığında İnce Memed, Toroslar Değirmenoluk bölgesinde yaşayan yetim ve yoksul bir köylü çocuğudur, bununla beraber Abdi Ağa’nın baskısına dayanamaz ve yeğenini öldürür sonrasında dağa çıkarak eşkıya olmaktadır.

İnce Memed 1 Özet

İnce Memed 1 özet Değirmenoluk bölgesinde Abdi Ağa’nın koymuş olduğu töre ve kanunlar uygulanmaktadır ve köyün delikanlıları arasında bulunan İnce Memed, artık dayanamayacağını anlar ve her şeyi bırakarak Kemse Köyü’ne gider. Memed bir kış boyu Kesme Köyü’nde kalır fakat annesini ve köyünü özlemiştir. Bir gün Abdi Ağa Memed’i alarak köyü götürür ve o yaz Memed yine Abdi Ağa’nın topraklarını sürmeye başlar.

İnce Memed 1 özet pdf bir gün arkadaşı ile birlikte Memed, Mustafa ile beraber kasabaya gider ve kasaba yaşamı Memed’i etkiler. Memed sevgilisi olan Hatçe ile köyden kaçar ve Abdi Ağa’nın yeğeninin nişanlısı olur. Ağa’nın adamları ile birlikte yeğeni de onları yakalamak için izlerini sürer çıkan çatışma sonucunda Abdi Ağa’nın yeğeni ölür, jandarmaları ikna eder ve Hatçe bu noktada hapise düşer.

Memed kasabada Hatçe’yi bulur bir yol bularak arkadaşları ile birlikte hapishaneden kaçırır fakat Abdi Ağa Memed’in gizlendiği yeri ihbar eder. Hatçe bu sırada doğum yapar bu sırada Memed eşi ile çocuğu için teslim olur fakat bu sırada Hatçe vurulur. Doğan çocuğu ise Hatçe’nin hapishane arkadaşı olan Iraz alır ve Gaziantep’in bir köyüne götürülür.

İnce Memed 1 Karakterleri

İnce Memed 1 karakterleri genel olarak şu şekildedir,

  • İnce Memed, Değirmenoluk köyünde doğan ve Döne ile Sefil İbrahim’in tek çocuğu olmaktadır. Küçük yaşta yetim kalır ve annesi ile beraber yaşar. Roman içerisinde İnce Memed’in gerçek adı İnce Ufo olmaktadır.
  • Döne, İnce Memed’in annesidir sürekli olarak sıkıntı çekmiş bir karakterdir. Köyün ağası tarafından birçok kez işkence görmüştür fakat ölmeden önce İnce Memed’i yani oğlunu görememiştir.
  • Abdi Ağa, Dikenlidüzü’ndeki 5 köyün sahibi olmaktadır, genel olarak zalim bir karakterdir.
  • Hatçe, İnce Memed’in sevgilisidir ve sonrasında eşi olmuştur. İnce Memed, Abdi Ağa’yı ilk karşılamasında yaralar ve sonrasında iftiraya uğrayarak hapishaneye gider.
  • Cabbar, Deli Durdu’nun çetesinde İnce Memed ile bulunur ve sürekli olarak her olayda İnce Memed’in yanında bulunur.
  • Kesme Köylü Süleyman, İnce Memed, köyden ilk kaçışı sırasında kaldığı köşkün sahibidir. Bir baba gibi İnce Memeh’i sahiplenen biridir. Roman içerisinde sürekli olarak çıkan önemli bir şahsiyet olmaktadır.
  • Recep Çavuş, uzun senelerdir farklı birçok çeteye eşkıyalık yapan biridir, Cabbar ile beraber İnce Memed’in çetesini oluşturur.
  • Topal Ali, izciliği ile beraber ün yapan fakat bir ayağı topal olan bir karakterdir, İnce Memed’in başına sürekli olarak dert açar.

Sonuç

İnce Memed konusu ve teması bakıldığı zaman genel olarak olaylar Memed karakterinin etrafında geçer. Temaya bakıldığı zaman zulme sessiz kalınmaması gerektiği, kalan kişilerinde bir gün aynı şeyleri yaşayacaklarının göz önünde bulundurulması gerekiyor. Kişilerin haksızlık durumuna karşı ayakta durması ve üstesinden gelmeleri insanın onuru olmaktadır.

Kitabın Yazarı olan Yaşar Kemal, 1947 senesinde İnce Memed kitaplarını yazmıştır İnce Memed 1 olay örgüsü ile birlikte toplamda dört ciltten oluşur ve kitabı 39 senede tamamlar. 100 eser arasında giren bu kitapla birlikte oldukça sevilen kitaplar arasında ve Türk Edebiyatı içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?