İmge Nedir?

  • 12 Mayıs 2021
  • 183 kez görüntülendi.

İmge Nedir?

İmge ile ilgili bu yazımızda ifade edilen açıklamalar önemlidir. Ayrıca İmge ilgili verilen örneklere göz atabilirsiniz.  Edebiyatta imge nedir? İmgeler edebiyatın en önemli unsurları arasındadır. Kelime anlamı “hayal” olup, bir şiirin özünü meydana getirir. Günümüzde birçok kişi gerek imge ile sanatı gerekse imge ile şiiri ayrılmaz bir parça olarak kabul eder.

Her dil içerisinde binlerce kelime vardır. Buna rağmen bazı düşünceler, duygular kelimeler kullanılarak yeterince ifade edilemez. Bu gibi konularda şairler imgeleri tercih eder. Çoğu şiirde mevcut olup, ayrılmaz bir bütündür. Gerçekliğin dışarısında olup, şair kendi gözlemleri ile dış dünyayı aklında birleştirerek, yeni bir biçime getirir. Bununla beraber imgeler özgün olmalıdır.

TDK Türkçe sözlük içerisinde imge kelimesi;

  1. Zihinde tasarlanan ve gerçekleşmesi özlenen şey, düş, hayal, hülya.
  2. Genel görünüş, izlenim, imaj.
  3. psikol. Duyu organlarının dıştan algılandığı bir nesnenin bilince yansıyan benzeri, hayal, imaj. Psikolojide Duyularla alınan bir uyaran söz konusu olmaksızın bilinçte beliren nesne, olaylar, hayal, imaj.

Şeklinde açıklanmaktadır.

İmge Nasıl Oluşur?

 

Edebiyatta imge nedir, 5 duyumuz yardımıyla elde edilen bir zihin görünümü, hayaldir. Dolayısıyla resimsel bir anlamı vardır. Bunun oluşmasında ilk sırada dış dünyaya dair gözlemler gelir. Şair burada eserinde kullanacağı bazı seçmeler gerçekleştirir. Bunları seçerken de hayal gücü, duyarlılığı ön plana çıkar. Özellikle şiirde imge kullanımı neredeyse bir zorunluluktur. İmge aynı zamanda kullanıldığı döneme göre değişiklik göstermektedir.

Böylece elde ettiği gözlemler ile tasarımlar meydana getirir. Ancak bu tasarımlar özgün yapıya sahiptir.  Bu nedenle heyecanlı, hayranlık verici bir yapıya sahiptir. Lâkin bu son adım değildir. Zira meydana getirilen tasarım, şiire uygun şekilde eklenmelidir.

Bu dilsel ve edebi bir şekilde belirtilince imgeleme süreci de tamamlanır. Bu oluşum birbiri ile bağdaşık olmayan kelimeleri birleştirerek meydana getirilir. Burada kullanılan farklı söz sanatları da vardır. Hepsinin birleşmesiyle beraber imge tam anlamıyla şiirle bütünleşir.

İmge Örnekleri

 

Oysa ay bir ateş gibi yağıyor

Usul usul terliyor bir batık gemi

Kan sızıyor bir halkın dinmeyen uğultusundan

ve eskiden bir şehire girdiğimi hatırlıyorum

Bir şehire yerleştiğimi hatırlıyorum

Rüzgârın eskittiği bir şemsiyeyle

Suyun paslandırdığı bir silâhla

Herkes gibi bir avuç bedenimle

Yarım dirimler yarım ölümler taşıyarak

Bir denizin altından

Oldukça ağır bir denizin altından

Ağzı tıkalı bir sürahi gibi

Suyun yüzüne çıktığımı

Turgut UYAR

Turgut Uyar’ın bu eserinde de imgesel bir anlatım ön plana çıkmaktadır. Ayın bir ateş gibi yağması, batık bir geminin terlemesi ancak şairin zihninde canlandırdığı bir görüntü olabilir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?