İffet Romanı Özeti, Konusu ve Kahramanları

  • 12 Aralık 2017
  • 5.499 kez görüntülendi.
İffet Romanı Özeti, Konusu ve Kahramanları

İffet – Hüseyin Rahmi Gürpınar

İffet eser özetini sizler için yazdık. Hüseyin Rahmi Gürpınar tarafından kaleme alınan eser, sosyal psikolojik roman türündedir. Yazarın kendi deyimiyle bir “ben” romanıdır. Zavallı insanların düştükleri kötü durumları anlatan romanın özetini aşağıdan okuyabilirsiniz.

ROMAN : İFFET

YAZAR: HÜSEYİN RAHMİ GÜRPINAR

TÜRÜ: Sosyal-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Yazarın kendisinin de bu romanın vakasında olduğunu dile getirdiği bir “ben” romanıdır.

KONUSU. Fakir, kimsesiz, zavallı, çaresiz insanların düştükleri ve her zaman düşebilecekleri kötü durumlar anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

İffet: Romanın asıl kahramanıdır. Saf, temiz, namuslu bir kadındır. Yoksul ama onurlu yaşamı bir hüsranla son bulur.

Latif: İffet’in nişanlısıdır, iffet’e göre iyi bir nişanlıdır. Ahlaklı, sevecen ve iyi bir insandır.

Sabri: İffet’in erkek kardeşidir. Okula gitmez, ablasından eğitim alır. Açlıktan kurtulmak için salatalık çalmış ve bakkala olan borçları için hırkasını rehin bırakmıştır.

Fettan Râziye: iffet’e yanlış ilişkiler teklif eden fettan bir kadındır, iffet’in ölümüyle iyice pişman olur ve sürekli ibadet eder.

ÖZET:

İffet dul annesi ve Sabri adlı kardeşiyle yaşamaktadır, iffet Fransızcaya vakıf, Arapça ve Farsçaya aşina kültürlü ve ahlaklı bir kızdır, iffet, teyzesinin oğlu Latifle nişanlıdır. Yazar ise onları doktor arkadaşı “N” vasıtasıyla tanır. Latifle de tanışan yazar onlarla görüşmeye başlar. İffet ve ailesi kirayı ödeyemediği için evden atılır. Yazar uzun bir zaman haber alamaz aileden. Sonra iffet’in ölüm haberi gelir. Latif bitmiş bir vaziyette onları iffet’in mezarına götürür. Yazar iffet’in neler yaşadığını onun hatıra defterinden okur. İffet Raziye Hamın adlı bir kadın tarafından kötü yola çekilmeye çalışılmıştır. Gerçeklerin farkına varan İffet Raziye Hanım’dan kurtulur ve onu tövbeye davet eder. .. Raziye Hanım buna pişman olup tövbe etse de iş işten geçmiştir. Çünkü iffet bu kaçış sırasında İttihatçılar arasında hastalanır ve daha sonra da ölür. Bir aile yıkılır. Romanın sonunda iffet, annesi ve nişanlısı Latifin mezarı yan yana tasvir edilir. Sabri ise arada gelip mezar başında ağlamaktadır.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up