İçli Kız Tiyatro Özeti | Abdülhak Hamit Tarhan

  • 22 Mart 2022
  • 2.203 kez görüntülendi.

Namık Kemal’in Zavallı Çocuk piyesinden  esinlendiği ;  bu eser 1 yıl sonra yazılmıştır. İçerik ve yapısal açıdan birbirine benzemektedir.

TÜRÜ: Tiyatro

ÖNEMİ:  İçli Kız Sabiha Hanım sayesinde eserde kız çocuklarının okutulması hakkındaki fikrini açıkça beyan etmiştir.

KONUSU: Tarhan’ın , ahlak risalesi olarak kabul edilen eseri İçli Kız aynı zamanda kız çocuklarının yetiştirilmesi hakkında fikrini sunmuştur. Eserinde aşk ve sevgi arasındaki farka da vurgu yapmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Sabiha Hanım:

İçine kapanık olan sessiz ; ”içli kız” Sabiha Hanım İzzet Bey’e aşık olur. Bu aşka istinaden yaşanılan olaylar ahlak derslerini ortaya koyuyor.

İzzet Bey:

Sabiha Hanım ve üvey annesi Raife Hanım’ın aşık olduğu İzzet Bey , Sadi Efendi’nin oğludur.

Mesut Efendi:

Sabiha Hanım’ın babasıdır. Kızının mutluluğu için elinden geleni yapmaya çalışan iyi niyetli bir babadır.

Sadi Efendi:

İzzet Bey’in babasıdır. Oğlunun evlilik yolu ile bağ kurduğu kişilerin ailesinden düğün bahanesiyle para alıp insanları oyalayan bir karakterdir.

Raife Hanım :

Sabiha Hanım’ın üvey annesi , Mesut Efendinin eşidir. İzzet Bey’e Sabiha Hanım gibi aşık olup onların kavuşmaması için elinden geleni yapan entrika dolu bir karakterdir.

İçindekiler

İçli Kız Tiyatro Özeti

Abdülhak Hamit Tarhan tarafından kaleme alınmış olan oyunda İstanbul’da yaşayan orta halli bir ailenin kızı Sabiha Hanım ile aynı mahallede oturan arkadaşı İzzet Bey arasındaki aşk macerası anlatılmıştır. Birbirlerini görmeden bir mektupla bu aşka başlayan gençlerin evlilik çabaları ve Sabiha’nın üvey annesinin İzzet Bey’e göz koyarak bu evliliğe mani olmaya çalışması eserin konusudur. Tarhan bu eseri Namık Kemal’in Zavallı Çocuk adlı oyununun benzerini yazmak için kaleme almıştır.

Eserinin Türk Edebiyatındaki Yeri

Abdülhak Hamit Tarhan tarafından kaleme alınan İçli Kız adlı tiyatro eseri Namık Kemal’in eserlerinden esinlenerek yazılmıştır. İçli Kız eserinin Türk Edebiyatındaki yeri incelendiğinde bu eserin Zavallı Çocuk adlı eserle çok büyük benzerlikleri olduğu görülmektedir. Abdülhak Hamit Tarhan İçli Kız adlı eserinde kız çocuklarının eğitilmesi ve okutulması gerektiği üzerinde detaylı olarak durmuştur.

İçli Kız adlı eser bir tiyatro eseridir. Batılılaşma döneminde halkı eğitmek için kullanılan tiyatro eserleri konusunda en önde gelen isimler arasında Abdülhak Hamit Tarhan gelmektedir. Sanatçı tiyatro eserlerini sahnelenmek için değil okunmak için yazmıştır. Bu sebeple dil ve üslup bakımından çok özenerek tiyatro eserlerini kaleme almıştır.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?